‘Önderliğimiz kırmızı çizgimizdir sabrımızı sınamayın’

1207

Strasburg’da bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları gerçekleştirdikleri yürüyüş ve mitingle uluslararası komployu 18’inci yıldönümünde lanetlerken, Öcalan’a özgürlük istedi.

Kürdistanlılar, “Herkes iyi bilsin ki Öcalan Kürt halkının varlık ve yokluk gerekçesidir. Sabrımızı sınamaktan vazgeçin. Başkanımız özgürlüğü için bedel ödedik ödemeye devam edeceğiz” mesajını verdi.

TJK-E öncülüğünde Fransa’nın Strasburg kentinde bir araya gelen binlerce Kürdistanlı ve dostu, yaptıkları yürüyüş ve mitingle Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik yapılan 9 Ekim uluslararası komplosunu, 18’inci yıldönümünde bir kez yine lanetleyerek, Öcalan’a özgürlük istedi.

Place du Marechal de Lattre de Tassigny’de “Kürt kadınları kendilerinin ve önderliklerinin özgürlüğü için mücadele ediyor”, “ Uluslararası komployu lanetliyoruz”, “İmralı’daki tecrit kaldırılsın”, “Öcalan’a özgürlük Kürdistan’a statü”, “Öcalan’ın özgürlüğü Kürt halkının özgürlüğüdür” pankartları arkasında bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları buradan Place Kleber’e kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş boyunca “Öcalan’a özgürlük”, “Terörist Erdoğan”, “Avrupa destekliyor Erdoğan katlediyor” sloganları atan kitle, yürüyüş boyunca komploya yönelik bildiriler dağıttı.

HEZER: ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜ KAÇINILMAZDIR

Yapılan yürüyüşün ardından düzenlenen mitingde ilk olarak söz alan HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer, 9 Ekim uluslararası komployu kınayarak başladığı konuşmasında, gelinen aşamada Öcalan’ın özgürlüğünün kaçınılmaz olduğunu söyledi. 18 yıl önce Öcalan’a yönelik yapılan komplonun bugün farklı bir şekilde devam ettirildiğini söyleyen Hezer, “18 yıl önceki Kürt halkı ile bugün ki Kürt halkı aynı değil. Bugün Kürt halkı kendisine dayatılan bütün komploları boşa çıkarak bir güce sahiptir” dedi.

HEZER: ÖCALAN’IN DÜŞÜNCELERİ BÜTÜN ORTADOĞU’DA

Gelinen aşamada Kürt halkının 9 Ekim komplosunu boşa çıkardığını ifade eden Hezer, “Bugün tecrit altında tutulan Sayın Öcalan’ın düşünceleri Rojava’da, Kuzey Kürdistan’da bütün Ortadoğu’da yaşam buluyor. Bütün dünya artık bir taraftan bugün İmralı’da tecrit altında tutulan liderin fikirleri ile Ortadoğu’da DAİŞ terörüne karşı mücadele edildiğini görürken diğer taraftan Kürtlere karşı savaşan Erdoğan’ın ise DAİŞ’i desteklediğini iyi görüyor” şeklinde konuştu.

HEZER: BİZDEN KORKTUKLARI İCİN BİZE SALDIRIYORLAR ASLA DİZ ÇÖKMEYİZ

Türk devletinin Öcalan’a karşı uyguladığı tecrit ile Kürt halkını eser almaya çalıştığını belirten Hezer, “Herkes bir kez yine çok iyi bilmeli ki Kürt halkı artık o eski Kürt halkı değildir. Kürtlerin Ortadoğu’da savunduğu sistem anlayışından kaynaklı bugün Kürtlere saldırıyorlar. Erdoğan, Kürtlerden korktuğu için bugün Kürtlere bu kadar çok saldırıyor, Kürt kentlerini yok ediyor ama ne yaparsa yapsın nafile Kürt halkı asla zalime diz çökmedi çökmeyecek” dedi

Son olarak Avrupa’ya da çağrıda bulunan Hezer, Avrupa’nın Erdoğan’ı desteklemekten bir an önce vazgeçmesi gerektiğini vurguladı.

MAXİME: AVRUPA TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİNE SON VERMELİ

Hezer’in ardından Fransa Komünist Gençlik Hareketi adına söz alan Maxime de Avrupa’nın Erdoğan’a karşı tavır almamasını sert dille eleştirerek, Kürt halkının mücadelesinin her alandan desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Rojava devriminin dünya halklarının geleceği acısından önemine dikkat çeken Maxime, Kürt halkı ile hep birlikte olacaklarının söyledi.

Avrupa’nın kendi çıkarları gereği Türkiye’nin Kürt halkına karşı yaptığı katliamları görmediğini belirten Maxime, “Avrupa Türkiye ile bütün ilişkileri kesmeli. Yaşasın Kürt halkının mücadelesi” şeklinde konuştu.

GÖKSUNGUR: KİMSE SABRIMIZI SINAMASIN

Son olarak TJK-E adına söz alan Fatoş Göksungur ise 9 Ekim komplosunu lanetleyerek başladığı konuşmasında Öcalan’ın Kürt kadınları için ne anlam ifade ettiğine dikkat çekti. Kürt kadınlarının kendi özgürlüğünü Öcalan’ın özgürlüğünde gördüğünü dile getiren Göksungur, “Herkes iyi bilsin ki Kürt kadınları, Öcalan özgür olmadan biz özgürüz demeyecek. Kürt kadınları alanlarda olmaya devam ederek önderlerinin özgürlüğünü haykırmaya devam edecek. Kimse Önderliği bize tehdit olarak kullanmasın, kimse sabrımızı sınamasın. Öcalan’ın özgürlüğü için bedel ödedik, ödemeye devam edeceğiz” dedi.