Önder Apo’yu özgürleştir!

247

Gençler “Faşizme Karşı Başkaldır, Önder Apo’yu Özgürleştir” sloganıyla Almanya’da eyleme geçiyor. 2 Eylül’de Dortmund’da başlayacak Uzun Yürüyüş 7 Eylül’de Düsseldorf’ta son bulacak. Ciwanen Azad, “Başta Kürdistan gençliği olmak üzere, devrimci, demokrat ve enternasyonalist gençliği her yıl yaptığımız Uzun Yürüyüş’ümüze katılmaya çağırıyoruz” dedi.

Meşa Dirêj-Uzun Yürüyüş, bu yıl “Faşizme Karşı Başkaldır, Önder Apo’yu Özgürleştir” sloganıyla gerçekleştiriliyor. Ciwanen Azad Koordinasyonu 6 gün sürecek Uzun Yürüyüşe ilişkin yaptığı açıklamada, gençleri yürüyüşe katılarak mücadeleyi büyütmeye çağırdı. Kürdistan başta olmak üzere Ortadoğu topraklarının her dönem egemenlik savaşlarına sahne olduğuna dikkat çekilen açıklamada,  Kürt Halk Önderi Öcalan’ın geliştirdiği paradigmayla, sürekli olarak değişkenlik yaşayan bu savaşın denge ve ittifaklarını bozduğuna vurgu yapıldı.

En kirli savaş politikaları devrede

Türk devletinin, Kürt halkına, halklara yönelik geliştirdiği faşizan saldırıların dünyanın gözü önünde gerçekleştiğine vurgu yapan Ciwanen Azad, Erdoğan ve onun faşist çetelerinin Rojava, Başûr ve Bakur Kürdistan’ında adeta ‘savaşta her yol mübahtır’ mantığıyla dünyanın en kirli savaş politikalarını devreye koyduğunu kaydetti.

Eşi benzeri olmayan bir tecrit

“Esaret altında olan Önderliğimize uygulanan tecrit türünün dünyada bir benzeri daha yoktur” denilen açıklamada “Önderliğimizin bırakalım halkla iletişimini, bir tek insanla iletişime geçmesine, avukatlarıyla görüştürülmesine dahi izin verilmemektedir. Hiçbir insanın nefes dahi alamayacağı koşullarda tutulan Önderliğimizin nasıl direndiği ortadadır” ifadelerine yer verildi.

Faşizme karşı direnişe

“Erdoğan diktatörlüğünün yapmış olduğu insanlık suçlarına karşı ise dünya devletleri gözlerini kapatmış, adeta uyguladıkları politikalar ile Erdoğan faşizminin uygulamalarını, katliamlarını, halklara yönelik saldırılarını onaylamıştır” denilen açıklamanın devamında şöyle denildi: “Egemen devletler her ne kadar Türk devletine arka çıkan bir politika izleseler de Türk devleti Çiyagerlerin, Avestaların direnişleri karşısında yenilmiştir. Başûr Kürdistan’ını her türlü tekniği kullanarak işgal harekatı gerillanın direnişine çarpmıştır. Bizler de Avrupa’da yaşayan Kürdistanlı ve enternasyonalist gençlik olarak faşizme karşı gösterilen bu direnişi kendimize esas almalı ve gençliğin direniş ruhunu faşizme göstermeliyiz.

‘Zamanı gelmiş de geçmiştir bile’

Şunu unutmamalıyız ki, Kürdistan toprakları işgal altında ve en önemlisi de varlık gerekçemiz olan Önderliğimizin bizimle olma zamanı artık gelmiş ve de geçiyor. Avrupa’da yaşayan Kürdistanlı ve enternasyonalist gençler olarak şunu diyoruz: “Önderliğimize dönük yapılan ve yapılacak olan her türlü baskıya, Erdoğan ve çetelerinin Kürdistan topraklarını işgal girişimine karşı her yerde direniş halinde olacağız. Bu temelde Avrupa’da yaşayan Kürdistanlı ve enternasyonalist gençlik bu mücadelede yer almayı bir tercih olarak değil esas görevi olarak görmeli ve böyle yaklaşmalıdır.”

Faşizme karşı direnişi büyütelim

Faşizme karşı durabilmek, geçit vermemek için de özgürlük mücadelemizi büyütmeli ve faşizme karşı direnişi yükseltmeliyiz. Kürdistan halkına, Önderliğimize yapılan bu faşizan saldırılara ancak böyle cevap verebiliriz. Bunun için ‘Faşizme Karşı Başkaldır, Önder Apo’yu Özgürleştir’ şiarıyla başta Kürdistan gençliği olmak üzere, devrimci, demokrat ve enternasyonalist gençliği her yıl yaptığımız Uzun Yürüyüş’ümüze katılmaya çağırıyoruz.

2 Eylül’de başlıyor

2 Eylül tarihinde Almanya’nın Dortmund kentinde startı verilecek olan uzun yürüyüşte devrimci gençliğin ‘Serî Hilde’ diyerek faşizme karşı tarihi rolünü oynayacağına inanıyoruz. Bu temelde yeniden tüm devrimci, demokrat, enternasyonalist gençliği yapacağımız Uzun Yürüyüş’e katılarak faşizme karşı özgürlüğün sesini yükseltmeye ve direnişi büyütmeye çağırıyoruz.”