Önder APO Üzerindeki Tecritti Protesto Eden Umut Acar Kendini Yakarak Yaşamına Son Verdi!

601

Bugün sabah saatlerinde Almanya’nın Ingostad şehrinde yaşayan, 1992 Batman-Kozluk doğumlu Kürt yurtsever Umut Acar, Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan üzerindeki tecritti, Almanya-Türkiye kirli ilişkileri ve diktatör Erdoğan’ın Almanya ziyaretini protesto etmek için kendini yakma eylemiyle şehit düşmüştür.
Başta Kürt halk önderi Sayın Öcalan ve Kürt özgürlük hareketinin defalarca kendini yakma eylemi yapmayın çağrısı yapmasına rağmen Umut Acar’ın böyle bir eylemi yaparak yaşamına son vermiştir.

Acar’ın bu eylemi Avrupa devletlerinin sessizlikleri ve diktatör Erdoğan’la olan ilişkilerine bir tepki olmuştur. Uluslararası kurumların Reber Apo üzerindeki izolasyonu ve Türkiye’nin Kürdistan’daki katliamlara karşı sessizlikleri ve AHİM’in en son aldığı hukuku siyasallaştırma Kürtleri biz kendimizi ateşe vererek mi çare üretebiliriz durumuna getirmektedir.

Kürdistanlılar 20 yıldır tüm eylem ve etkinliklerinde, tüm dünyada yasadıklarını dile getirmelerine rağmen uluslararası kurumların duymamazlığı Kürtlerin bu tür eylemleri ile sesini duyurmaya iteliyor. Umut Acar’ın böylesi bir eyleme yönelmesinde Avrupa devletlerinin duyarsızlığı ve adaletsizliği sebeplerdendir.

Umut Acar eylemini şu sözlerle ifade etmiştir; “Selam arkadaşlar, saygılar, bu gün yapacağım eylem önderlik ve TC-Almanya’nın işbirliği ve dostluğunu protesto içindir. Sizde biliyorsunuz …. bugün Almanya’ya geliyor. Diğer yandan Önder APO‘ya 20 yıldır Türkiye İmralı cezaevinde ağır tecrit uygulanıyor. Türk devleti Almanya’nın işbirliği 300 yıldır devam ediyor. Halepçe’de kullanılan kimyasal gaz Almanlarındı, TC’nin Rojava, Kobanê ve Efrinde yaptığı katliamlarda kullandığı silahlar Almanlardan aldı ve bu silahlarla Kürtleri katletti. Bu gün Erdoğan yine Almanya’ya geliyor ben bunu protesto etmek için bu eylemi yapıyorum. Her şey Kürt halkı ve Kürdistan için. Biji Serok Apo, biji serok Apo, biji serok Apo, şehit namırın. Ya Özgür yaşam ya ölüm, ya Özgür yaşam ya ölüm…”

Ümit Acar’ın kendisinin de ifade ettiği gibi, gerçekleştirdiği eylemin nedenleri de bunlardır. Kendisi bunu en açık bir şekilde dile getirmiştir. Elbette ki bu eylem biçimi yerine demokratik eylem haklarımızı kullanmak en doğrusudur. Bu eylem tarzını Önderimiz Abdullah Öcalan doğru bulmamaktadır. Gençlerimiz güçlerini demokrasi mücadelesine daha güçlü katmalıdırlar.

Ancak bununla birlikte bir Kürt gencinin böyle bir eylem yaparak canıyla mesaj vermesine de en başta Almanya Merkel hükümeti ve Alman yetkililer anlam vermelidirler. Kürt halkının sabrının kalmadığını görmeleri ve Diktatör Erdoğan’a cesaret ve destek verilmemesi gerekmektedir.

KCDK-E olarak Önderimiz Abdullah Öcalan üzerindeki tecrittin bir an önce sonlandırılması ve özgürlüğünün sağlanması için harekete geçilmesi amacıyla tüm ilgili kurum ve örgütleri sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz. Kürt halkı ve dostları da Reber Apo’nun özgürlüğü için demokratik eylemlerini kesintisiz bicimde devam etmelidirler.

Değerli şehidimiz Umut Acar’ın büyük kaybı karşısında değerli Acar ailesine başsağlığı dileklerimizi tekrar belirtiyoruz.

Yarından itibaren München derneğinde Umut Acar’ın ailesi olacak. Herkesi Acar ailesine sahip çıkmaya çağırıyoruz

KCDK-E Eş Başkanlık Divanı
27-Eylül 2018 / Brüksel