Ömrünü özgürlük mücadelesine adamış Kürt siyasetçi Kıtay yaşamını yitirdi

568

Son olarak Bingöl HDP il başkanlığı yapan Yavuz Kıtay Almanya’nın Hamburg kentinde yaşama gözlerine yumdu.

Yaşamı boyunca özgürlük mücadelesinde aktif yer alan, DEHAP, HADEP, DTP, BDP olmak üzere çeşitli görevlerde bulunmuş, hiçbir görev ve sorumluluktan kaçmamış bir şahsiyetti.

Mücadelesi süresince defalarca tutuklanmış, baskı, eziyet ve işkence görmüştür. Ama o tüm bunlara rağmen mücadelesinin bir adım dahi geri atmamış kararlılıkla kavgasını sürdürmüştür

2017 yılında HDP il başkanı görevi sırasında tutuklanmış ve tahliye olduktan sonra zorunlu olarak yurtdışına çıkararak yaşamını Almanya’nın Hamburg kentinde sürdürmeye başlamıştır.

9 aydır Almanya’da olan Yavuz Kıtay geçirdiği kalp krizi sonucu, hayatını kaybederek  aramızdan ayrılmıştır. Yavuz Kıtay’ın bu ani ölümü tüm mücadele arkadaşlarını ve bizi derinden üzmüştür. Onun verdiği onurlu mücadele bayrağı bize miras olarak kalmıştır. Bıraktığı yerden devralarak devam edeceğimize söz veriyoruz.

Yavuz Kıtay’ın cenazesi memleketi olan Bingöl’de defnedilmek üzere uğurlanacaktır. Ailesine, yakınlarına, yoldaşları ve tüm Kürdistan halkının başı sağ olsun.

KCDK-E Eş Başkanlık Divanı

23 nisan 2018