Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için eylemler sürüyor

628

Bern, Zürih, Viyana ve Montpellier’de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliğine dikkat çekmek amacıyla eylem düzenlendi.

BERN

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliğinden endişe duyan Kürdistanlılar, bugün bir kez yine İsviçre’nin Bern kentinde alanlara çıktı. Bern Merkez tren istasyonu önünde “Öcalan’a özgürlük” pankartı arkasında bir araya gelen Kürdistanlılar, attıkları “Terörist Türkiye”, “Katil Erdoğan” gibi sloganlarla Türk devletine karşı tepkilerini ortaya koydular.

Öcalan posterlerinin taşındığı eylemde bir konuşma yapan NCDK-Bern Eşbaşkanı Münir Ay, Öcalan’ın sağlık ve güvenliğinden endişe ettiklerini ifade ederek, acilen bir heyetin Öcalan’la görüştürülmesi gerektiğini dile getirdi. Öcalan’dan haber alıncaya kadar Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar olarak alanlarda olacaklarını belirten Ay, “Önderliğimiz bizim için varlık yokluk gerekçesidir. Bu anlamda kimse bizden farklı bir şey bekleme tutumu içerisine girmesin. Önderliğimizi özgürleştirinceye kadar alanlarda olmaya devam edeceğiz” dedi.

İsviçre başta olmak üzere uluslararası güçlere de seslenen Ay, “Önderliğimize karşı geliştirilecek olumsuz bir tutumdan herkesi sorumlu tutarız” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından oturma eylemine geçen Kürdistanlılar, daha sonra hep bir ağızdan attıkları “Öcalan’a özgürlük” sloganları ile eylemlerini sonlandırdılar. ​

ZÜRİH

İsviçre’nin Zürih kentinde de Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için eylem düzenlendi. Beritan Kadın Meclisi ve DEM-KURD Zürich öncülüğünde Türk Konsolosluğu önünde miting yapıldı. Almanca sloganların atıldığı eylemde yapılan açıklamalarda, “Öcalan’ın sağlığı ve güvenliği için alanları terk etmeyeceğiz” denildi.

Eylem sloganlarla sona erdi.

Ayrıca bir heyet ise Zürich yerel parlamentosu ile görüşme yapıldı. Yapılan görüşmede Öcalan’ın durumuna dikkat çekildi. Görüşme hazırlanan dosyanın sunulmasının ardından sona erdi.

BASEL

Diğer taraftan Ronahî Kadın Meclisi öncülüğünde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan durumuna dikkat çekmek amacıyla bir istasyonda bir protesto eylemi gerçekleştirildi.

Basel Bahnhof’unda insanların en yoğun olduğu saatte başlayan eylem dikkat çekti.

Eylemde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri taşınırken, Öcalan lehine Almanca ve Fransızca sloganlar atıldı. Zılgıt ve alkışlarla devam eden eylem, daha sonra sona erdi.

BENSHEIM

Almanya’nın Bensheim kentinde Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için başlatılan eylem sürüyor. Bürgerbüro önünde düzenlenen nöbet eylemi üçüncü gününde devam ediyor.

Her gün yüzlerce bildirinin dağıtıldığı eylemde, bugün ise Bergstraße gazetesi ziyaret edildi, gazeteye dosya sunuldu.

Alman toplumu duyarlı olma hususunda çağrıda bulundu.
Eylem her gün saat 10:00’dan 17:00’a kadar sürüyor. Cuma günü ise bir miting düzenlenecek.

Hazırlık komitesi, Bensheim ve çevresinde yaşayan Kürdistanlıları ve dostlarını eyleme katılmaya çağırdı.

MONTPELLIER

Fransa’nın Montpellier kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlı ve güvenliği için kadınların öncülüğünde Montpellier’in Comédie Meydanı’nda stant açarak bildiriler dağıtıldı.

VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da da Öcalan’ın sağlık ve güvenliğine dikkat çekmek amacıyla enformasyon standı açıldı.

Messeumspuartier’de düzenlenen enformasyon standında bildiriler dağıtıldı. Öğle saatlerinde başlayan eylem akşama kadar sürdü.