Öcalan’ın özgürlüğü için nöbet eylemleri sürüyor

1167

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla yapılan çadır eylemi 8’inci gününde devam ediyor.

République Meydanı’nda devam eden çadır eylemi bugün Ciwanen Azad ve Kurt Kadın Hareketi öncülüğünde yapıldı.

Bildirilerin dağıtıldığı çadır eylemine yoğun ilgi gösterilirken çadır eylemi tertip komitesi eylemin eyleminin son iki günü Çarşamba ve Perşembe günleri Paris çevresinde bulunan bütün kurumların katlım sağlayacağı çadır eylemine kitlesel katılım çağrısı yapıldı.

Eylem her gün saat 10.00 – 17.00 arası République Meydanı’nda yapılıyor.

GALLER

Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi’nin çağrısıyla Avrupa’da Kürtler ve dostlarının ‘Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Statü’ sloganıyla gerçekleştirdiği çadır eylemleri kapsamında Galler’de de aynı amaçla çadır açıldı.

Cardiff’in Newprot bölgesinde açılan çadırda Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü talep eden bildiriler dağıtılırken, Türk devletinin Kürdistan’da yürüttüğü savaş ile ilgili de bilgilendirmeler yaptı. Üç gün sürecek olan eylemin ilk gününde Öcalan’ın özgürlüğünü talep eden yüzlerce imza toplandı.

LONDRA

Bir haftadır Londra’nın farklı merkezlerinde devam eden çadır eylemi yayılarak devam ediyor. Her gün farklı bir kurumun devraldığı eylemi Ciwanen Azad’tan sonra dün de kadınlar devraldı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve savaş karşıtı olarak yürütülecek büyük kampanyanın başlangıcı olan çadır eylemi başkent Londra’da büyük ilgi görürken, eylemi Roj Kadın Meclisi öncülüğünde Kürt kadınları devraldı. Ay sonuna kadar devam edecek çadır eylemi her gün Londra’nın farklı bir noktasında gerçekleşiyor. İngilizce basılıp dağıtılan bildiriler ve çevredekiler ile birebir sohbetler duyarlılığın artırılmasında büyük etken olurken, çadır eyleminin büyük bir etkinlik ile sonlandırılacağı açıklandı.

DUİSBURG

Almanya’nın Duisburg kentindeki çadır eylemi başladı. Eylemde ayrıca Türkiye’ye turizmin boykot edilmesi ve devlet katliamına da dikkat çekiliyor. Çadır eylemi 1 Temmuz günü düzenlenecek yürüyüş ile sona erecek.

Duisburg  Demokratik Toplum Merkezi ile Diisburg  kadın komisyon üyeleri ve Ciwane Azad Duisburg ortaklaşa düzenlediği çadır eylemi şarkılar, konuşmalar ve sloganlar eşliğinde devam ediyor.

DDKTM Eşbaşkanı Munsur Arslan, Duisburg’da yaşayan Kürdistanlı ve dostlarını dayanışmayı güçlendirmeye çağırdı. Çadır eylem yarın saat 14-18 arası kaldığı yerden devam edecek.