Öcalan’ın özgürlüğü için kesintisiz eyleme!

383

KCDK-E Başkanlık Divanı, Avrupa’da yaşayan Kürtleri ve dostlarını 13 Ağustos’a Almanya, İsviçre, Avusturya, Belçika, Fransa, Japonya, Kanada ve Hollanda’da Öcalan’ın özgürlüğü ve can güvenliği için yapılacak eylemlere katılmaya çağırıyor.

Bu dağılmayı engellemek ve kendi ömrünü biraz daha uzatmak isteyen hükümet ve iktidar yapısı OHAL’ı ilan etmenin yanında tam bir diktatörlük sürecine de girmiştir. Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde gelişen bu diktatörlük en çok Kürtleri etkilediği ve baskıya, şiddete ve soykırıma en çok uğrayan Kürtler olduğu açıktır.

Kürtler için kırmızı çizgi olan ve barışın da savaşın da gerekçesi olacak Başkan Abdullah Öcalan’ın sağlığı son derece önemli olduğu sayısızca vurgulanmış olmasına rağmen hala tecridin uygulanması ve görüşmenin yapılmaması başlı başına bir kriz ve kaosu gerekçesi olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Hep dedik ki askeri darbe girişiminde bulunan generaller, Kürdistan’da katliam yapan askerlerdir. 30 yıldır gerilla karşısında, dolayısıyla Başkan Abdullah Öcalan’ın izlediği politika karşısında yenilmiş kişilerdir. Bu kişilerin, yani darbe girişiminde bulunan generallerin ilk hedefi başkan Abdullah Öcalan olacaktır. Meclisi, cumhurbaşkanının makamını, başbakanın arabasını, özel kuvvetler karargâhını bombalayan generaller Başkan Abdullah Öcalan’ın güvenliği konusunda da ciddi bir sorun yaratmış olabilme ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu herkes tarafından bilinmektedir. Adalet Bakanı ve bir iki müsteşarın açıklaması ile Kürt halkının ikna olmayacağını da çok iyi bilinmesine rağmen hala görüşmenin yapılmaması var olan kaygıları daha da artırmaktadır.

GÖRÜŞME YAPILMADIKÇA EYLEMLER DEVAM EDECEK

Kürt halkı Başkan Abdullah Öcalan’la görüşme yapılmadığı sürece tepkisini göstermeye devam edecek, şimdiye kadar yapmış olduğu eylem ve etkinlikleri daha da yoğunlaştıracaktır. Avrupa’da bulunan Kürt halkı ve dostlarını da bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu eylem ve etkinliklerini daha da yoğunlaştırmaya, Başkan Abdullah Öcalan’la görüşme yapılana kadar sesini daha da yükseltmeye davet ederken, Avrupa’da bulunan uluslararası kurum ve kuruluşlara da görevlerini yeniden hatırlatma çağrısında bulunuyoruz. Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve CPT’yi Kürt halkının sesine, haykırışına ve özürlük taleplerine kulak vermeye davet ediyoruz.

Avrupa’da yaşayan Kürtleri ve dostlarını, kadın ve gençleri gelinen aşamada daha fazla duyarlı olmaya, kırmızı çizgilerinden asla vazgeçmemeye, sözün bittiği yerde daha fazla haykırmaya ve eylemlerini kesintisiz kılmaya çağlıyoruz.

Bu temelde 13 Ağustos’a Almanya’nın Duesseldorf kentinde, İsviçre’de, Viyana’da, Brüksel’de, Paris ve Marsilya’da, Tokyo’da, Kanada ve Hollanda’da Başkan Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve can güvenliği için yapılacak yürüyüş ve eylemlere kesintisiz bir biçimde katılma çağrısında bulunuyoruz. Gün bugündür, gün Başkan Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve sağlığıdır. Tüm Kürtleri, dostlarını, kadın ve gençleri bu bilinçle hareket etme görevi ile karşı karşıya olduğunu bir kez daha vurgularken, Başkan Abdullah Öcalansız bir yaşamın anlamlı olmadığını belirtiyoruz.