Öcalan’ın özgürlüğü için çadır eylemleri başladı

946

Avrupa’nın birçok merkezinde alanlara çıkan Kürtler, Strasbourg’da gerçekleştirilen nöbet eylemine paralel olarak çadır eylemlerini başlattı.

BREMEN

Almanya’nın Bremen şehrinde Eyalet Parlamentosu önünde bir haftalık enformasyon standı kuruldu. Avrupa Demokratik Kürt Konseyi’nin çağrısıyla başlayan eylem hafta boyunca her gün saat 13-17 arasında parlamento önünde yapılacak.

Eylemin ilk gününde AKP hükümetinin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uyguladığı tecrit ve Kürdistan’da uygulanan katliam politikalarının işlendiği bildiriler dağıtıldı. Eyleme katılan Kürdistanlılar gruplar halinde şehir merkezinde bilgilendirme yaptı.

KÖLN

AKP’nın Kürdistan’da hayata soktuğu topyekûn imha konseptine karşı Köln’de bir haftalık çadır eylemin startı verildi. Bir hafta boyunca Köln Dom Meydanı’nda saat 16-20 arası gerçekleşecek olan çadır eylemin ilk gününü Köln’de çalışma yürüten Viyan Kadın Meclisi üyeleri üstlendi.

Sağanak yağışa rağmen onlarca kadın çadır eylemine katılarak AKP hükümetinin Kürdistan’da başlattığı topyekun imha savaşına karşı sessiz kalmayacaklarını söyleyen Kürdistanlı kadınlar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecriti de kınadı. Çadıra ‘Kadınlar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünden yana’ pankartını astı. Kadınlar sık sık Almanca Erdoğan/AKP aleyhine sloganlar atarak, Almanca hazırlanan bildirileri dağıttı. Ve Almanlara Türkiye’ye seyahat etmeme çağrısı yaptı.

Çadır eylemini bugün Aachen Demokratik Toplum Merkezi devralacak. Tertip Komitesi Kürdistanlılar güçlü katılım çağrısında bulundu. Bu süreçte herkesi alanlara çıkarak ve sessini yükseltmeye çağırdı.

DÜSSELDORF

KCDK-E’nin çağrısıyla Almanya’nın Düsseldorf şehrinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü şiarıyla on günlük çadır eylemi başladı.

Düsseldorf Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin öncülük ettiği çadır eylemi on gün boyunca her gün saat 15.00-20.00 arası Düsseldorf Merkez Tren Garı (Hauptbahnhof) önünde gerçekleştirilecek. DKTM Eşbaşkanı Haydar Aslan çevre illerden de eyleme destek sunulması çağrısında bulundu.

Yoğun yağmura rağmen halkın büyük ilgi gösterdiği eylemde Almanca hazırlanmış bildiriler dağıtıldı.

HANNOVER

Hannover’de de merkez tren garı önünde bir haftalık çadır eylemi başlatıldı. Dün başlayan eylem çerçevesinde çok sayıda bildiri dağıtıldı.

Hannover Merkezi Tren istasyonu önünde her gün gerçekleştirilecek çadır eylemi 24 Haziran’da bir miting ile sona erecek.

DEN HAAG

Hollanda’nın Den Haag şehrinde de “Önder Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Statü” şiyarıyla 10 günlük eylemin startı verildi. Çok sayıda Kürt ve Kürt halkının dostlarının katıldığı eylemler çerçevesinde bugün de Den Haag’ın Spuiplein ve Amsterdam’da ise Damplein’da eylemler yapılacak.