Öcalan’ın özgürlüğü için 3 koldan Strasbourg’a yürüyecekler

242

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için dünyanın birçok ülkesinden aralarında akademisyen ve kuruluş temsilcilerinin de olduğu yüzlerce kişi, 3 koldan Strasbourg’a yürüyecek.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 15 Şubat 1999 tarihinden bu yana İmralı Adası’nda tecrit ve izolasyon altında tutuluyor. Son 2 yıldır da kendisinden hiçbir şekilde haber alınamıyor. Kürtler ise o tarihten beri Öcalan’ın içerisinde bulunduğu koşullarına tepki göstererek, protesto gösterileri düzenliyor. Özellikle 15 Şubat’ta, Öcalan’a yönelik uluslararası komplonun yıl dönümünde, uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmek için İsviçre, Lüksemburg ve Almanya’dan Strasbuorg’a uzun yürüyüşler düzenleniyor.

Bu yıl da, “Abdullah Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Barış” sloganıyla Kürtler ve dostları, Lüksemburg, Basel ve Mannheim olmak üzere 3 koldan Strasbourg’a yürüyor. Yürüyüşlerde, Türk devletinin Efrîn saldırısı da protesto edilecek.

LÜKSEMBURG

Lüksemburg’taki yürüyüş, 8 Şubat’ta başlıyor. Bu yürüyüşte, Latin Amerika’dan Avrupa ülkelerine kadar 30 kuruluşun temsilcilerinin de içerisinde olduğu 200 enternasyonalist yer alacak. 9 günde yaklaşık 300 kilometre yol kat edecek olan yürüyüşçüler, Lüksemburg ve Fransa’nın birçok kentinden geçecekler. Belediye, sivil toplum örgütleri, sendikalar, yerel medya gibi kuruluş ve siyasi partileri ziyaret edecek olan eylemciler, panel, seminerlerle Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridi protesto ederek, onun paradigmasını anlatacak. Yürüyüşçüler, 16 Şubat akşamı da Strasbourg’a varacaklar. 17 Şubat’ta ise yapılacak merkezi yürüyüşe katılarak, Kürt ve uluslararası kamuoyuna amaçlarına ilişkin mesaj verecekler.

Dünyanın birçok farklı ülkesinden 70 enternasyonalist, geçen yıl da Öcalan’ın özgürlüğü için Lüksemburg’tan Strasbourg’a 9 gün boyunca yürümüştü. Bu yıl ise aynı taleple 200 kişinin yürümesi dikkat çekiyor.

BASEL

İsviçre’nin Basel kentinde başlayacak yürüyüş ise 11 Şubat sabahı yapılacak basın açıklamasının ardından start alacak. Buradaki yürüyüş de PYD Avrupa Örgütü tarafından organize ediliyor. Avrupa genelinde 150 kişinin katılacağı yürüyüşçüler, 6 günün ardından Strasbourg’a ulaşacak. Daha çok Rojavalıların katılacağa bu kolda, Öcalan’ın üzerindeki tecridin protesto edilmesinin yanı sıra Türk devletinin Efrîn saldırısı da kınanacak.

MANNHEIM

Yürüyüşün diğer kolu ise Almanya’nın Mannheim kentinde başlıyor. Jinên Cîwan ên Azad ve Cîwan ên Azad tarafından organize edilecek yürüyüşte, 10 Şubat’ta saat 10.00’da merkezi tren istasyonun önünde yapılacak basın açıklamasının ardından gençler, Strasbourg’a doğru yola çıkacak. Kürt gençleri, “Öcalan’a Özgürlük ve Kürdistan’a Barış” ana sloganı ve “Li Hemberi Faşizmê Seri Hilde Rêbertî Azad Bike” sloganıyla yürüyecek. Bir hafta sürecek yürüyüş boyunca panel, seminer, konser, govend gibi siyasi ve kültürel etkinlikler düzenlenecek. Efrîn saldırısının da protesto edileceği yürüyüşün tertip komitesi, Avrupa’daki bütün gençleri Öcalan’ın özgürlüğünü haykırmak ve Efrîn saldırısına karşı kenetlemek için yapacakları yürüyüşe katılmaya çağırdı.