Öcalan’ın özgürlüğü dünya halkların özgürlüğüdür

398

Kürt Halk Önderi Öcalan’a yönelik 19 yıl önce başlayan tecrit, ağırlaşarak devam ediyor.

16 Şubat 1999 günü İmralı cezaevine getirilen Kürt halk önderi Öcalan, aradan geçen 19 yıllık süre içerisinde asılsız gerekçelerle avukat görüşmeleri gerçekleştirmemekte ve son iki yıldır da ailesi ile görüşememektedir. 19 yıllık tecrit, ağırlaşarak devam ederken, sağlığı ve güvenliği hakkında hiçbir bilgi bulunmaktadır.

Öcalan’a uygulanan bu tecrit, Kürt halkına karşı başlatılan topyekün imha ve soykırım saldırılarının baslangicidir. Reber Apo`ya tecrit kürdistan halkina tecrit ve iskence olarak uygulanmaktadir. Uluslararası güçler tarafından bir “komplo” sonucu teslim edilen Sayin Öcalan, İmralı tecrit adasında tam bir bilinmezlik içinde esir tutulmaktadır.  Kürt halkının özgürlük özlemlerinin temsilcisi olan Baskan Öcalan’ yapılan ağırlaştırılmış tecrit, tüm Kurt halkına karşı açılmış bir savaştır. Bugün bu savaş Afrin’de gerçekleştirilen işgalle, Güneye yönelik sürdürülen işgal girişimiyle devam ettirilmektedir.

SAYIN ÖCALAN HALKLARIN İRADESİDİR

Sayin Öcalan sadece Kürt halkının değil, tüm halkların önderidir. Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşması için verilecek mücadele sadece Kürtlerin görevi olmaktan çıkmıştır. Öcalan’ın özgürlüğünü savunmak, sömürülmüş ötekileştirilmiş tüm halkların görevidir. Tecridin ortadan kalkması, tüm halkların görevi haline gelmiştir. Sayın Öcalan tüm insanlığın kurtuluşunu taçlandıracak fikirleriyle hakların önderi olmuştur ve bu nedenle halkların sahiplenmesiyle tecrit kırılacaktır.

Öcalan yaşamı boyunca verdiği mücadeleyi kendisi için vermedi. Halkların kurtuluşu ve özgürlüklerin hakim olacağı bir dünya için mücadelesini sürdürüyor.  Bugün dünyanın bir çok yerinde bilim adamı olarak anılmaktadır. Yüzyılımızın insanlığa armağan ettiği bir şanstır. İnsanlık bu imkanı ve şansı özgürlüğü için yol gösterici olarak kullanabilirse kurtuluşunu yakınlaştırmış olur.

ÖCALAN’I SAVUNMAK, KENDİ ÖZĞÜRLÜĞÜMÜZÜ SAVUNMAKTIR

Bugün özgürlük cephesinin felsefik bir önderi olmuş sayın Öcalan’ı savunmak, özgürlüğü için mücadele etmek, özgürlüğümüzü savunmakla eşdeğer olmuştur. Öcalan, başta Kürdistan ve Ortadoğu halklarının gericiliğe karşı sürdürdüğü büyük mücadelenin büyük önderidir. Savaş kapitalist moderniteyle, özgürlük temsilcisi sayın Öcalan’ın öncülük ettiği demokratik ulus arasında sürmektedir. İşte bu nedenle tecrit kaybedecek, özgürlük kazanacak diyoruz.

İKİ YÜZLÜ POLİTİKALARA KARŞI, CPT’Yİ PROTESTO EDİYORUZ

İşkenceyi ve mahkumların içinde bulundukları koşulları yerinde incelemekle yükümlü olan CPT tam bir ahlaksızlık örneği göstererek Türk devletinin  ağırlaştırılmış tecridine ortak olmaktadır. Milyonların iradesi olmuş sayın Öcalan ile ilgili keyfi ve sorumsuz duruşu kuşkularımızı daha da artırmaktadır. Son Türkiye ziyaretinde dahi Öcalan ile ilgili kaygılarımızı bilmekle birlikte kılını kıpırdatmamış olması anlaşılır bir durum olmadığı gibi izahat gerektirmektedir.

Bu tutumu, bu durumu kabul etmiyoruz. CPT’nin bir an evvel üstüne düşen sorumluluğu kurum olarak yetirmesi gerektiğini ısrarla tekrarlıyoruz. Bu vesileyle 23-27 nisan günlerinde Strasburg’da merkezi açlık grevi gerçekleştireceğiz. Bu açlık grevine başta KCDK-E’nin tüm ülkelerden eş başkanları, siyasetçiler, belediye başkanlar, aydınlar, sanatçılar ve dost kurumların temsilcileri katılacaklar.

Yine 23-27 Nisan tarihleri arasında eşzamanlı tüm dünyada Reber Apo’nun üzerindeki tecritti, izolasyonu kırmak ve özgürlüğü için açlık grevleri yapılacaktır.

Açlık grevi yapılacak yerler:

Strasburg merkezi ve diğer ülke şehirlerde, Duesseldorf,  Dortmund, Bremen, Berlin, Hannover, Yunanistan, Marsilya, İsveç, Danimarka, Finlandiya, Norveç, İtalya, Kanada, Avustralya, Viyana, Hollanda, Belçika’da, Kıbrıs.

Merkezi Strasburg Açlık Grevi, 23 nisan saat 10.00’da konsey ve CPT önünde başlıyor.

KCDK-E olarak duyarlı halkımızı Afrin’i işgal eden Türk sömürgeciliğine ve Güneyde işgal tehlikesine karşı başkan APO’nun etrafında kenetlenerek, “TECRİTE SON, ÖCALAN”A ÖZGÜRLÜK” şiarıyla açlık grevine tüm gücümüzle destek verelim. Yine aynı günde tüm dünyada ve tüm ülkelerde gerçekleşecek açlık grevlerine aktif katılarak, tecritte karşı mücadeleyi yükseltelim.

KCDK-E Eş başkanlık Divanı

20 Nisan 2018