‘Öcalan’dan haber alana kadar eylemdeyiz!’

466

Avrupa kentlerinde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliğine ilişkin eylemler sürüyor. Kürdistanlılar, Öcalan’dan haber alana kadar alanlarda olacaklarını duyurdu.

BOCHUM

Almanya’da Essen ve çevresindeki Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için başlattıkları eylemin 5. gününde Bochum şehrinde bir araya geldi. Kitle, “Önderimizden bir haber gelene kadar her gün alanlarda olacağız” mesajını verirken, “İnsan hakları ve uluslararası demokrasi güçlerinin Abdullah Öcalan’ın sağlığı için harekete geçmesini halk olarak talep ediyoruz” dedi.

Kürdistanlılar, daha sonra Raqa’nın özgürleştirilmesini selamladılar.

KASSEL

Almanya’nın Kassel kentinde Jinên Ciwan ên Azad ve Ciwanên Azad üyeleri şehir merkezinde İmralı kapalı cezaevini sembolize eden hapishane kurarak, İmralı işkence ve tecrit sistemini kınadı.

“Önderliğimizin sağlık ve güvenliği hakkında bilgi almak istiyoruz” diyen Kürt gençleri, eylemde taleplerini içeren bir bildiri okudu. Gençler, İmralı tecridini anlatan Almanca hazırlanmış bildiriler dağıtıldı.

MANNHEIM

Öcalan’ın sağlığı ve güvenliği için yapılan eylemler, Almanya’nın Mannheim kentinde sürüyor. Kürt Toplum Merkezi ve Ronahi-Berivan Kadın Meclisi’nin çağrısıyla Mannheim teren garı (HBF) önünde miting düzenlendi. Garın önünde bir araya gelen Kürdistanlılar, Almanca yazılmış pankartlar açıtı ve bildiriler dağıttı.

Düzenlenen mitinge DTKM üyeleri, Ronahi-Berivan Kadın Meclisi, HDK-A, DGB, PYD ve Nav-Dem temsilcileri katılarak birer konuşma yaptı.

Kürt Toplum Merkezi, 21 Ekim Cumartesi günü 14 Abendakademisi önünde gerçekleştireceğii yürüyüşe, katılım çağrısı yaptı.

BONN

Bonn Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için bir dizi görüşme ve eylemler gerçekleştirildi.

Kürdistanlılar, Bonn Belediye Meclisi, Alman Siyasal Parti temsilciliklerini ziyaret etti. Yapılan ziyaretlerde, İmralı tecridini, Öcalan’ın sağlığı ve güvenliği konularını içeren dosyalar sunuldu ve girişimlerde bulunmaları talep edildi.

Parti ve kurum temsilcileri, Kürtlerin DAİŞ’e karşı mücadelelerini çok anlamlı bulduklarını belirterek, sunulan dosyayı ilgili merkezlere ileteceklerini belirttiler.

Ayrıca, BM temsilciliği önünde kitlesel bir eylem gerçekleştirildi ve BM temsilcisine Öcalan’ın güvenliği ve sağlığını içeren bir dosya sunuldu. Dosyayı alan BM temsilcisi, insan hakları ile ilgili merkezi Cenevre’ye ulaştırmak üzere işleme koyacağını belirtti. Temsilci, Kürtlerin mücadelesini tanıdıklarını vurgulayarak, DAİŞ’e karşı başarıyı görmezlikten gelinemeyeceğin

Kürt Halk Önderliği ile ilgili dosya verildi. Temsilci, dosyayı BM- İnsan hakları ile ilgili merkezi Cenevre’ye ulaştırmak üzere işleme koyacağını belirtti. BM Temsilcisi, Kürtleri mücadeleleri ile tanıdıklarını ve DAIŞ’e karşı başarısını görmezlikten gelinemeyeceğini ifade etti.

ROMA

İtalya’nın başkenti Roma’da Öcalan’ın özgürlüğüne ilişkin diplomatik ve eylemsel faaliyetler hız kesmeden devam ediyor. Panolo reklam arabasıyla başkentin birçok semtinde tecride dikkat çekildi, Öcalan’ın özgürlüğü istendi. İtalyanlar da Kürtlerin eylemine ilgi gösterdi.

BERN

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlığı ve güvenliğine ilişkin duyulan kaygılardan dolayı Kürdistanlılar İsviçre’de kesintisiz eylemlerini sürdürüyor.

Bern Mizgin Kadın Meclisi, Biel Arin Mirkan Kadın Komünü ve Fribourg Nujiyan Erhan Komünü’nün çağrısıyla Bern merkez tren istasyonu önünde bir araya gelen onlarca Kürdistanlı, burada bir miting ve oturma eylemi yaptı.

Devrim şehitleri anısına 1 dakikalık saygı duruşunun ardından yapılan konuşmalarda, Öcalan’ın sağlık ve güvenliğine dair duyulan kaygılar dile getirilirken, “Koşulsuz ve şartsız Önderlikten haber alınıncaya kadar kesintisiz eylemlerimize devam edeceğiz” denildi.

Kürdistanlılar, yarın saat 18.00’da Biel kentinde düzenlenecek eyleme de katılım çağrısında bulundu.

LONDRA

İngiltere’nin Londra kentinde Jinên Ciwan ên Azad öncülüğünde Kürt gençleri Londra’nın en kalabalık uluslararası istasyonu olan King Cross önünde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’nın özgürlüğü için eylem düzenledi.

Jinên Ciwan ên Azad ve Ciwanên Azad üyeleri ‘Freedom for Abdullah Ocalan-Abdullah Öcalan’a özgürlük’ yazılı tişörtleri giyip King Cross istasyonu önünde en hareketli saatlerinde bir araya gelerek, ilgi çekici protesto eylemi gerçekleştirdi.

Bir süre sessizce duran gençler, King Cross istasyonuna giren ve çıkanların ilgisini çekti. Eylem boyunca gençler yüzlerce bildiri dağıtarak, Öcalan’ın durumu hakkında bilgilendirme yaptı.