Öcalan’a yönelik tecrit ve AİHM kararı protesto edildi

365

Türk devletinin Kürt Halk Önderi Öcalan’a uyguladığı tecrit ve AİHM’in İmralı’daki işkenceyi yok sayan kararı Amsterdam ve Marsilya’da düzenlenen eylemlerle protesto edildi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit ve AİHM’in İmralı’daki baskıya ilişkin yapılan başvuruyu reddetmesi Hollanda’nın Amsterdam kentinde kitlesel bir mitingle protesto edildi. Hollandaca bildirilerin dağıtıldığı mitingde kitle sık tecridi protesto eden sloganlar atarken, Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyaretini de protesto etti.

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya şehrinde de Öcalan’a yönelik tecrit yapılan bir yürüyüşle protesto edildi. Ciwanên Azad ve Marsilya DKTM öncülüğünde yapılan yürüyüş, saat 15:00’da Canabier meydanında başladı. Vieux-Port Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen kitle, “Öcalan’a özgürlük” pankartı ve Öcalan posterleri taşıdı. Sık sık “Öcalan’a özgürlük” ve “Bijî Serok Apo” sloganlarının atıldığı eylemde bildiri dağıtıldı. Eylem Vieux Port alanında mitinge dönüştü. Mitingde yapılan konuşmalarda Türk devletinin izolasyon ve tecrit politikalarına tepki gösterilirken, AHİM’in aldığı kararla, Erdoğan yönetiminden farklı olmadığının ortaya çıktığına dikkat çekildi.