Öcalan’a yönelik tecrit protestoları sürüyor

1103

DRESDEN

Almanya’nın Dresden kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecrit protesto edildi.

Dresden Kadın Meclisi öncülüğünde bir araya gelen kitle Pragerstr’de saat 10.00 arasında stant açıp bildiri dağıttı.

Eylemde yapılan konuşmalarda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan özgür olmadan Kürdistan’a özgürlük, barış gelmeyeceği belirtildi. Türk devletinin bütün yıkımlarına rağmen, Kürt halkının ayakta kalıp barış isteminden vaz geçmeyeceği vurgulandı.

Yazar Aslı Erdoğan’ın tutuklanması da konuşmalarda protesto edildi.

HILDESHEIM

Almanya’nın Hildesheim kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecride dikkat çekmek amacıyla çadır eylemi düzenlendi.

Faşist AKP devletinin Rojava kantonlarına yönelik saldırılarının da protesto edildiği eylemde, imzalar toplandı, bildiriler dağıtıldı.

Saat 14.00’da Yakobi kilisesinin önünde başlatılan çadır eylemi, 18.00 da sona erdi.

SELESTAT

Fransa’nın Selestat kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit protesto edildi. Ciwanên Azad inisiyatifi ile gerçekleşen eyleme Mulhouse, Selestat ve Strasbourg’dan gelen gençler katıldı.

“Öcalan’a özgürlük”, “Kahrolsun Türkiye faşizmi”, “Yaşasın Öcalan” sloganlarının atıldığı eylemde yapılan konuşmalarda Öcalan’a uygulanan tecridin kabul edilemeyeceği vurgulandı.

LİNZ

Avusturya’nın Linz kendin de de Öcalan’a uygulanan tecrit ve Türk devletinin Cerablus’u işgal etmesi bir miting ile protesto edildi.

Saat 17.00’de Linz Mozartkreuzungda Thalian’in yanında bir araya gelen kitle, bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Mitingde Öcalan’a uygulanan tecride karşı ve Türk devletinin Cerablus’u işgal etmesine ilişkin bir bildiri okundu. Sık sık, sloganların atıldığı mitingde bildiriler de dağıtıldı.