Öcalan’a yönelik tecrit birçok merkezde protesto edildi

1221
ANF Images

Fransa ve Almanya’nın birçok kentinde kadın ve gençlerin yoğun katılımıyla düzenlenen eylemlerde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talebi haykırıldı.

BRAUNSCHWEIG

Almanya’nın Braunschweig kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için düzenlenen yürüyüşe bin kadar Kürdistanlı katıldı.

Saat 15.00’de başlayan yürüyüşe Hannover, Hildesheim, Peine, Salzgitter, Gihfhorn, Braunschweig kentleriyle çevresinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları katılım gösterdi.

Yürüyüşte Öcalan’ın posterlerinin yanı sıra Kürt hareketlerinin flamaları ile pankartlar taşındı.

Çok sayıda Almanca bildirinin dağıtıldığı yürüyüşten sonra Kürdistanlılar bir miting düzenledi. Burada Antifa, NAV-DEM ve HDK-E adına yapılan konuşmalarda AKP faşizminin Kürt Halk Önderi’ne karşı uyguladığı tecrit kınandı.

Öcalan’ın sürecin dışında tutulması politikasına sert tepki gösterilen konuşmalardan sonra miting  ‘Bê Serok Jiyan Nabe ve Bijî Serok Apo’ sloganlarıyla son buldu.

STRASBOURG’DA JİNÊN CİWAN VE ZİN KADIN DERNEĞİ’NCE YÜRÜYÜŞ

Fransa’nın başkenti Paris yakınlarındaki Villiers-le-Bel’de de Kürdistanlılar Ciwanên Azad öncülüğünde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridi yürüyüşle kınadı.

Villiers-le-Bel Tren İstasyonu’ndan başlayan yürüyüşte ‘Bijî Serok Apo’, ‘Be Serok Jiyan Nabê’ sloganları atılırken, ‘Öcalan’a Özgürlük’ ve ‘PKK’ yazılı pankartlar açıldı. Yürüyüşün sonunda Ciwanên Azad Villiers-le-Bel adına yapılan konuşmada, mücadeleyi büyüterek, tecrit ve soykırım uygulamalarının kırılacağının altı çizildi.

EVRY
Fransa’nın Evry kentinde de Ciwanan Azad üyeleri, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan ağırlaştırılmış tecriti protesto etmek ve özgürlüğünün sağlanması amacıyla bir yürüyüş düzenlendi.

Evry Garı önünde toplanan yüzlerce Kürt genci, buradan Evry Valiliği önünde kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca ‘Gençlik dağlara özgür vatana’, ‘Biji Serok Apo’ sloganları atıldı.

Evry Valiliği önüne gelindiğinde Ciwanen Azad adına konuşan Fırat Qers, “Kürt halkının önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü Kürdistanın ve Kürt halkının özgürlüğüdür. Biz Kürdistan gençliği olarak Önderliğimizin özgürlüğü sağlanıncaya kadar eylem halinde olacağız ve emperyalist, faşist sisteme karşı mücadelemizi devam ettireceğiz” dedi.

Eylem 5 Şubat’ta Mannheim’da yapılacak uzun yürüyüşe güçlü katılım çağrısı ile son buldu.

HANAU

NAV-DEM ve YJK-E’nin çağrısıyla Almanya’nın birçok kentinde yapılan ‘Öcalan’a Özgürlük Kürdistan’a Statü’ mitinglerinden biri de Hanau’da gerçekleştirildi.

NAV-DEM, DİDİF, DGB ve Die Linke’nin katıldığı mitingde Alman Komünist Partisi (DKP) adına bir konuşma yapıldı. Yapılan konuşmalarda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin derhal kaldılması talebi dile getirildi.

Saray diktatörü Erdogan’ın Türkiye’yi uçuruma sürüklediği uyarısında bulunan konuşmacılar, Türkiye demokrasi ve sol güçlerine birleşme çağrısı yaptılar.

BREMEN

Almanya’nın Bremen kentinde NAV-DEM  ve YJK-E’nin çağrısıyla Bremen, Hamburg ve çevre kentlerden gelen Kürdistanlılar bir yürüyüş ve miting düzenledi.

Binlerce Kürdistanlının katıldığı yürüyüşte Öcalan posterlerinin yanı sıra YPG ve YPJ flamaları da taşındı. Almanca bildiriler dağıtılan yürüyüşte sık sık Öcalan lehine ve PKK yasağı aleyhine sloganlar atıldı.

Yürüyüş sonrasında Bremen Eyalet Parlamentosu önünde düzenlenen yürüyüşte yapılan konuşmalarda, Almanya’da AKP rejiminin ve MİT’in yönlendirdiği 6 bin elemanının olduğuna dikkat çekildi. Erdoğan’a bağlı çetelerin Almanya başta olmak üzere Avrupa’da geliştirmek istedikleri provokatif çalışmalara karşı uyarıda bulunulan konuşmalarda, Kürtlere yönelik olası suikastlere karşı önlem alınması istendi.

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de de Öcalan’a uygulanan tecridi protesto etmek amacıyla bir yürüyüş düzenlendi.

‘Öcalan’a Özgürlük Kürdistan’a Statü’ adıyla düzenlenen yürüyüşte Alman polisi bazı poster ve pankartları gerekçe göstererek, engel olmaya çalıştı. Engellemeler nedeniyle gecikmeli başlayan yürüyüşte TJK-E temcilcisi Nupel Munzur tarafından yapılan açıklamada, polisin tavrı kınandı.

Sık sık Öcalan’ın özgürlüğünün istendiği sloganların atıldığı yürüyüş Alexanderplatz’a kadar devam etti.