Öcalan’a Özgürlük Yürüyüşü büyük coşkuyla sürüyor

1083
ANF Images

“Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Statü” sloganıyla, Kürt dostları ve Kürt kurum temsilcilerinin katılımı ile 1 Şubat’ta Lüksemburg’da başlayan Uzun Yürüyüş, tüm coşkusuyla devam ediyor

“Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Statü” sloganıyla, Kürt dostları ve Kürt kurum temsilcilerinin katılımı ile 1 Şubat’ta Lüksemburg’da başlayan Uzun Yürüyüş, 3’üncü gününü geride bıraktı. Yürüyüşçüler, ikinci geceyi Thionville kentinde geçirdi. Yürüyüş korteji konaklayacağı salona varmadan önce salona gelen Thionville Belediyesi yetkilileri hazırlıklarla bizat ilgilendi. Yürüyüşçüleri salonun girişinde karşılayan belediye yetkilileri Kürtleri ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını ifade ettiler. Sabah saat 09.00’da harekete geçen yürüyüşçüler, 17 kilometre yürüyerek Fransa’nın Talance kentine ulaştı. Üç günün sonunda toplam 75 kilometre yol yürüdü.

BELEDİYE BAŞKANI: ÖCALAN ÖZGÜR OLMALI

Yürüyüşçüler adına bir heyet Thionville Belediye Başkan Yardımcısı Daniel Atta ile 1 saatlik bir görüşme gerçekleştirdi. Kürt heyeti amaçlarını ve Kürdistan’daki durumu anlatan bir dosya sundu. Belediye Başkan Yardımcısı Daniel Atta  da yaptığı açıklamada, Kürt mücadelesini desteklediklerini belirterek, Thionville’de yaşayan Kürtlerle iyi ilişkiler içerisinde olduklarını söyledi. Kürtleri böyle karşılamaktan ziyade özgür bir Kürdistan’ın vatandaşları olarak ağırlamak istediklerini kaydetti. Ayrıca Atta, Öcalan’ın özgürlüğünü istediklerini, onu da kentte ağırlamak istediklerini dile getirdi.

Thionville’de hareket eden Kürdistanlılar, geceyi  Landremond kentinde geçirecekler. Yarın ise Landremond-St. Avold arasında yürünecek.

EYLEME KİMLER KATILIYOR

Lüksemburg’ta “Öcalan’a özgürlük ve Kürdistan’a statü” talebiyle 15 ayrı ülkeden 67 enternasyonalist eylem için bir araya geldi. Eyleme Avrupa kadar Latin Amerika’dan büyük bir katılım var. Ülkelere göre eyleme katılan enternasyonalistlerin sayısı şöyle: Almanya’dan 16, Fransa’dan 4, İsveç’ten 4, Belçika’dan 2, İtalya’dan 2, Hollanda’dan 2, Danimarka’dan 1, İsviçre’den 2, Britanya’dan 2, İspanya, Bask, Katalan ve Endülüs bölgesinden 20, Şili’den 1, Arjantin’den 2, Portekiz’den 6, Brezilya’dan 1 olmak üzere 67 Kürt dostu yürüyüşe katılıyor.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden Kürt dostlarının yanı sıra Kürdistani ve Türkiyeli kurum temsilciler de yürüyüşte yerini alıyor. PYD’den 1, PJAK’dan 1, MLKP’den 1, TEV-ÇAND’dan 3, Dış İlişkilerden 5, Kürdistan Êzîdîler Birliği’nden 1, Ciwanên Azad’dan 3, CENİ Kadın Barış Bürosu’ndan 1 ve TJK-E’den 2 kişi olmak üzere 18 kişi, Lüksemburg-Strasbourg yürüyüşünde yerlerini alıyor.