Öcalan’a özgürlük ve Efrîn sloganı ile Cenevre’de olacaklar

434

Lozan-Cenevre uzun yürüyüşçüleri, uzun yürüyüşlerinin 4. gününe başladı. Yürüyüşçüler, akşam saatlerinde “Öcalan’a özgürlük”, “BM Efrin’deki katliamları durdur” sloganları ile Birlemiş Milletler Cenevre merkezi önünde olacaklar.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komploya karşı ve BM’nin Efrîn’e dönük işgal saldırılarına karşı harekete geçmesini talep etmek amacıyla organize edilen uzun yürüyüşün 4. günü, İsviçre’nin Versoix kentinde hep bir ağızdan atılan “Öcalan’a özgürlük” sloganları eşliğinde başladı. 200 Enternasyonalistin de arasında bulunduğu 1000’ni aşkın uzun yürüyüşçü, gün içerisinde yaklaşık 15 km yaptıktan sonra akşam saatlerinde Cenevre’ye varacak.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik yapılan uluslararası komploya büyük bir tepki göstererek Versoix Garı önünde bir araya gelen yürüyüşçüler, buradan Cenevre’ye doğru yürüyüşe geçti. “Öcalan özgürlük, Kürdistan’a statü”, “BM Efrîn’deki katliamları durdur” temel pankartları arkasında Cenevre’ye doğru harekete geçen uzun yürüyüşçülerin coşkusu Cenevre’ye yaklaştıkça daha da büyüyor.

BM İLE GÖRÜŞME OLACAK

Uzun yürüyüşçüler adım adım Cenevre’ye yürümenin yanı sıra aynı zamanda Efrîn’e yönelik işgal saldırılarına dikkat çekmek amacıyla bir dizi diplomasi çalışması da yürütüyor. Dün BM Suriye Masası ile bir görüşme gerçekleştiren uzun yürüyüşçüler adına bir grup heyet, bugün de BM’nin Türkiye masası ile bir görüşme gerçekleştirerek, Efrîn’e yönelik işgal girişimine dikkat çekecekler.

CENEVRE’YE ULAŞACAKLAR

Akşam saatlerinde direniş ve özgürlük sloganları ile Cenevre Birleşmiş Milletler Merkezine varacak olan 1000’ni aşkın uzun yürüyüşçü, BM’ye harekete geçme çağrısını yineleyerek, taleplerini sıralayacak. Uzun yürüyüşçüler uzun yürüyüşlerini yarın BM önünde 10 bini aşkın insanın katılımıyla gerçekleştirecek bir mitingle sonlandıracaklar.

Yarın 10.00 ile 18.00 saatleri arasında BM önünde gerçekleştirilecek mitinge katılımı çağrısı yapan uzun yürüyüşçüler: “Efrîn ile dayanışmayı büyütmek, BM’nin işgal girişimine karşı harekete geçmesini sağlamak ve önemlisi Öcalan’a özgürlük talebimizi daha güçlü haykırmak için mitinge güçlü katılalım” dedi.