‘Öcalan’a özgürlük’ sloganı yankılanmaya devam ediyor

1153

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlıların, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemleri sürüyor.

MANNHEIM

Almanya’nın Mannheim kentinde, Öcalan’ın özgürlüğü için bugün 40 kişi sivil itaatsizlik eylemi düzenledi.
RNF Rhein Neckar fershen TV , SWR 3 TV , Ludwigshafen Radio Ragenbogen eyleme ilgi gösterirken, Kürdistanlılar Rheinplatz Zeitung ve Mannheimer Morgen gazetelerine röportaj verdi.

 

DORTMUND

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için Almanya’nın Dortmund kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Rozerin Kadın Meclisi öncülüğünde Tren garında bir eylem gerçekleştirildi.

BİLEFELD

Bilefeld’te de sivil itaatsizlik eylemi düzenlendi. Sık sık “Biji Serok Apo”  ve “Es le be Öcalan” sloganları atıldı. Eylem basın açıklamasıyla son buldu.

BRÜKSEL

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Şehit Beritan Kadın Meclisi öncülüğünde AP önünde eylem düzenlendi. Öcalan’ın özgürlüğünün istendiği eylemde, “Terörist Türkiye”, “Terörist DAİŞ” sloganları atıldı.
Bildiri dağıtımı da yapan Kürdistanlılar, AP yetkililerine Öcalan’a dönük tecride ilişkin bir dosya sundu.

GRAZ
Avusturya’nın Graz kentinde yaşayan Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecride karşı şehir merkezinde bulunan Graz Belediyesi önünde oturma eylemi yaptı. Öcalan’a dönük tecrit dolayısıyla Avrupa ülkelerinin girişimlerde bulunulmasının istendiği eylemde, bildiri dağıtıldı.

STOCKHOLM

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit İsveç’in başkenti Stockholm’de şehrin değişik yerlerinde gerçekleştirilen eylemlerle protesto edildi.
İki gazi, tekerlekli sandalyeleriyle şehrin en işlek caddelerinde, üzerinde “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış” yazılı pankartlar açtı.
Bir grup Kürdistanlı da, parlamento binasının önünde bir eylem gerçekleştirdi.
Öcalan’ın fotoğraflarını taşıyan Kürdistanlılar, “Bijî Serok Apo”, “Öcalan halktır, halk biziz” sloganlarını attı.
2 saat süren eylemin ardından şehrin araç trafiğine kapalı en işlek caddesi Drottningatan’da bir yürüyüş düzenlendi. Daha sonra da il merkezindeki Sergel Meydanı’nda bir araya gelindi.
Bir grup Kürt genci de, şehrin en işlek meydanında bulunan Kültür Evi’nin en üst katına Öcalan’ın fotoğrafını ve İngilizce “Öcalan’a özgürlük” yazılı pankratı astı.

ROMA
İtalya’nın başkenti Roma’da da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve tecridin kaldırılması için tren istasyonunda eylem düzenlendi. PKK bayrakları ve Öcalan’ın posterlerini açan kitle, “Öcalan irademizdir” sloganını attı.
Kitle, polis müdahalesine rağmen eylemini sürdürdü.