Öcalan’a özgürlük otobüsü Den Haag’da coşkuyla karşılandı

617

Öcalan’a özgürlük talebiyle 9 Ekim’de Strasburg’dan yola çıkan “Öcalan Kütüphanesi-Öcalan ve tüm tutuklara özgürlük” otobüsü, 6’nci ülke olan Hollanda’nın Den Haag kentinde büyük bir coşkuyla karşılandı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle 9 Ekim’de Fransa’nın Strasburg kentinde “Öcalan Kütüphanesi-Öcalan ve Tüm Tutuklulara Özgürlük” otobüsü, 19 günlük Almanya, İsviçre, Avusturya, Fransa ve Belçika’nın ardından Hollanda’nın Den Haag kentine geçti.

Yüzlerce kişi tarafından büyük bir coşkuyla karşılanan otobüs, burada bir miting düzenlendi. Kürt sanatçılar konser verirken yapılan konuşmalarda Abdullah Öcalan’ın içerisindeki koşullara dikkat çekildi.

Abdullah Öcalan’a özgürlük otobüsü Belçika etabının ardından bugün Hollanda’nın Den Haag kentine geçti. Öğle saatlerinde Lahey Adalet Divanın binasının önünde yüzlerce kişinin katılımıyla bir miting ile karşılanan otobüs, burada açtığı stant ile Öcalan’ın kitapları ve çeşitli konuları kapsayan broşürler tanıtılarak, üzerinde çeşitli konuşmalar yapıldı.

‘ERDOĞAN YARGILANSIN’ SLOGANLARI

“Öcalan Kütüphanesi-Öcalan ve Tüm Tutuklulara Özgürlük” otobüsü adına yapılan İngilizce ve Hollandaca konuşmalarda, Öcalan’ın düşüncelerine vurgu yapılarak şunlar belirtildi: “Öcalan, şu anda büyük bir tecrit altında. 1 yıldan fazladır da kendisinden haber alınamıyor. Biz de otobüs ile Öcalan’ın düşüncelerini Avrupa kamuoyuna anlatmaya çalışıyoruz.”

Konuşmalar sık sık “Terörist Erdoğan yargılansın sloganlarla kesildi. Ardından sanatçı Seyda Perinçek de mini bir konser verdi. Yapılan mitingin ardından Den Haag Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde bir panel düzenlendi. Panelde Öcalan’ın düşünceleri ve felsefesi anlatıldı.