Öcalan’a Özgürlük Nöbeti Monpellier DKTM üyelerinde

567

Fransa’nın Strasbourg şehrindeki Avrupa Konseyi (AK) önünde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük şiarıyla düzenlenen nöbet eylemi yeni katılımlarla sürdürülüyor.

268’inci haftasına giren Öcalan’a Özgürlük Nöbeti, Fransa’nın Monpellier ile Avignon şehirlerinden gelen 4 kişilik yeni bir grupla devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Fransa’nın Bordeaux şehrinden gelen grup üyeleri Pazar günü eylemlerini Monpellier’den Fehmi Aydoğan, Erol Baysungur, Mehmet Çeri ve Mehmet Ateş’ten oluşan yeni gruba devretti.

Monpellier Demokratik Kürt Toplum Merkezi adına nöbete katıldıklarını söyleyen Fehmi Aydoğan, Kürt Halk Önderi’ne yönelik uygulanan tecridin ağır boyutlarına dikkat çekti. Aydoğan, Öcalan’ın Kürtlerin siyasi iradesi olduğunu ve kendilerinin de siyasi iradelerine sahip çıkmak için nöbette olduklarını vurguladı.

Eyleme Avignon şehrinden gelen Erol Baysungur ise, Türk devletinin Kürt önderliğine yönelik tecridinin yanı sıra seçilmiş temsilcilerine yönelik tutuklamalarına dikkat çekti. Baysungur, bu politikalara karşı çıkan her Kürdün elinden gelen herşeyi yaparak karşı durması gerektiğinin altını çizdi.

Baysungur, özgürlüğün ancak Kürt Halk Önderi’nin özgürlüğüne kavuşmasıyla mümkün olabileceğini sözlerine ekledi.

25 Haziran 2012’de Öcalan’a yönelik ağır tecrit koşullarına karşı başlatılan Öcalan’a Özgürlük Nöbeti, bugüne kadar hiç ara verilmeden sürdürüldü. Nöbet eylemine şimdiye kadar 1500 civarında Kürdistanlı ve Türkiyeli ile Avrupalı dostları katılım gösterirken, sanatçılar, siyasetçiler, Kürt kurum yöneticileri ve basın emekçileri de eylemde yerlerini almışlardı.