Öcalan’a Özgürlük Nöbeti Heilbronn grubunda

535

Avrupa Konseyi (AK) önündeki özgürlük nöbeti 255’inci haftasında Heilbron kentinden gelen bir grup tarafından üstlenildi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için Strasbourg’daki Avrupa Konseyi (AK) önündeki özgürlük nöbeti 255’inci haftasında Heilbron kentinden gelen bir grup tarafından üstlenildi.

2012 yılında başlatılan ve 255’inci haftayı geride bırakan Öcalan’a Özgürlük Nöbeti’ni Almanya’nın Heilbronn kentinden gelen 4 kişilik bir grup devraldı. Heilbronn grubunda Raya Hasan, Arif Çınar, Bekir Hebdulxalik ve Hiwa Haci isimli Kürdistanlılar yer alıyor.

Grup adına konuşan Arif Çınar, Kürt Halk Önderi’nin özgürlüğü için katıldıkları nöbet eyleminin önemine dikkat çekerken, bunun Öcalan’a ve şehitlere olan bağlılıklarının gereği olduğuna vurgu yaptı.

ÖCALAN’A YÖNELİK İŞKENCEYE SON VERİLMELİ

Yetkili Avrupa kurumlarına ve halklarına seslenen Arif Çınar, özellikle İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini söyledi. Öcalan’la acilen görüşülmesi ve Kürt halkının bilgilendirilmesi çağrısı yapan Grup Sözcüsü, Kürt Halk Önderi’nin yaşadığı tecrit koşullarının ortadan kaldırılması gerektiğinin altını çizdi.

Çınar, Öcalan’ın İmralı koşullarında tutulmasının işkence olduğuna değinirken, bunun derhal sonlandırılması çağrısı yaptıklarını söyledi.

Avrupa Parlamentosu (AP) ve Avrupa Konseyi (AK) gibi kurumlara da seslenen Arif Çınar, bu kurumların Kürt halkının taleplerini dikkate almalarını istedi.

AK, CPT ve AP’nin yanı sıra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin de (AİHM) bulunduğu bir alanda düzenlenen Öcalan’a Özgürlük Nöbeti, 25 Haziran 2012’de başlatılmıştı.