Öcalan’a özgürlük nöbet eylemleri sürüyor

1075

DUİSBURG

Almanya’nın Duisburg kentindeki çadır eylemi 2. gününde devam ediyor.

Çadır eylemini ziyaret eden CÎK üyesi Mele Salih dayanışma içinde olduklarını belirtti.

Duisburg  Demokratik Toplum Merkezi ile Duisburg  kadın komisyon üyeleri ve Ciwane-Azad Duisburg ortaklaşa düzenlediği çadır eylemi şarkılar, konuşmalar ve sloganlar eşliğinde devam ediyor.

DDKTM Eşbaşkanı Munsur Arslan, Duisburg’da yaşayan Kürdistanlı ve dostlarını dayanışmayı güçlendirmeye çağırdı. Arslan Cuma günü saat 18.00 de yapılacak olan yürüyüşe katılım çağrısı yaptı.

Çadır eylem yarın saat 14.00-18.00 arası devam edecek.

BERN

İsviçre’nin başkenti Bern’de ise “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü” şiarı ile stant açıldı. Bern Demokratik Kürt Toplum merkezi öncülüğünde düzenlenen eylem 14:00 da Bern tren garı önünde başladı.

Onlarca Kürdistanlının katıldığı eylemde Bern Dem-Kurd Eşbaşkanı Sevgi Tozlukaya bir açıklama yaparak Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit politikalarını kınadı. Tercide karşı duyarlılık çağrısında bulanan Tozlukaya’nın açıklaması ardından Kürtçe ve Almanca açıklamalar yapıldı.

Standın saat 18.00’e kadar açık kalacağı belirtilerek  yarın saat 15.00’de Bern Gazinoplazt’ta Biel, Neuchâhtel, Lozan, Cenevre, Freiburg’dan kitlenin katılımı ile Almanya’da  tutuklu Kürt siyasetçilerle dayanışmak ve Almanya’nın tutumunu protesto etmek için yapılacak olan miting için katılım çağrısı yapıldı.