Öcalan’a özgürlük eylemlerinin startı Strasbourg’da veriliyor

598

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi tarafından düzenlenen ‘Zamanı Geldi’ adlı eylem serisinin startı Strasbourg’da veriliyor.

Uluslararası kuruluş ve şahsiyetlerin katılımıyla Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin çağrısı ve KCDK-E ile bugün yüzlerce Kürdistanlı ile çok sayıda Avrupalı şahsiyet ve Kürt dostu Strasbourg’daki Place Kléber adlı meydanda toplandı. Kadınların çoğunlukta olduğu bine yakın kişinin katıldığı eylemde Öcalan’ın özgürlüğü talebine ilişkin hazırlanan pankart ve yazılamalar meydanda serilirken, eylemciler Öcalan posterlerini dalgalandırıyor.

Eyleme Almanya ve diğer ülkelerin yanı sıra Fransa’nın Alsas ve Lorrain bölgelerinden Kürt yurtseverleri katıldı.

Basın açıklamasıyla startı verilecek eylem kapsamında 33 günlük Avrupa turuna çıkacak olan Öcalan’a Özgürlük Kütüphanesi otobüsü de yola çıkacak.

Kürt Halk Önderi’nin özgürlüğü için Avrupa Kürdistanlılar Demokratik Toplum Kongresi (KCDK-E) ile Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) üyelerinin katılımıyla 5 günlük bir oturma eylemi de düzenlenecek. Avrupa Konseyi (AK) önünde düzenlenecek oturma eylemine her iki kurumun bileşenlerini temsilen çok sayıda kişi katılım gösterecek.

İlerleyen saatlerde yapılacak basın açıklamasıyla yürüyüşe geçecek olan kitle, Strasbourg Valiliği önünde Öcalan için 33 günlük Avrupa turuna çıkacak kütüphane olarak tasarlanmış otobüsle buluşacak. Daha sonra AK önüne kadar yürünecek olan eylemde, hem 5 günlük oturma eyleminin hem de otobüs eyleminin startı verilmiş olacak.