“Öcalan’a Özgürlük” eylemleri yayılıyor

526

STRASBOURG

Fransa’nın Strasbourg kentinde “Öcalan’a Özgürlük Nöbeti”ni KCDK-E bileşenleri ve Ciwanên Azad devraldı.

Sanatçı Eylem Aktaş ve gençler de 5. yılını dolduran eyleme katılım sağladı.

Eylemciler 26 Haziran’da organize edilen mitinge katılacak.

Eyleme katılan Ciwanên Azad Üyesi Eyüp Şoreş, “Bizler gençlik hareketi olarak tek gündemimiz olan Önderliğin özgürlüğü için süresiz alanlarda olacağız. Gençlik her zamanki gibi öncü rolünü oynayarak 26 Haziran’da eyleme katılmalı; Önderliğine, halkına ve ülkesine sahip çıkmalı” dedi.

Azad Bike eylemlerine dikkati çeken Şoreş, “Bu kampanya çerçevesinde Avrupa’da yaşayan tüm Kürdistan gençleri ve dostlarını Önderliğe sahip çıkmaya çağırıyoruz” diye belirtti.

Eylem ikinci gününde yoğun ilgiyle devam ediyor.

DUISBURG

Almanya’nın Duisburg kentindeki Kürdistanlılar, Öcalan’a yönelik tecridi gündeme getirmek amacıyla Duisburg’un en yoğunluk yeri Königstr’de çadır eylemi başlattı. Eylemde yüzlerce bildiri dağıtıldı.

Çadır eyleminde ANF’ye konuşan DDKTM Eş Başkanı Şahin Çelebi, eylemlerinin beş gün süreceğini, Öcalan’ın özgürlüğünü istediklerini, AKP-Saray rejimini kınadıklarını belirtti. Öcalan’ın tüm Ortadoğu için Önderlik yapabilecek nitelikte olduğuna dikkati çeken Çelebi, “Başkanımıza sahip çıkacağız. Önder Apo özgürlük fikriyle, yeni paradigmasıyla dünyanın bütün halkları için mücadeleye devam ediyor” dedi.

Çelebi, eylemlerinin 5 gün süreceğini belirterek, “Çadır eylemini başta yurtsever halkımız ve dostlarımızın desteklemesini bekliyoruz” dedi.

Eylem takvimi de şöyle açıklandı:

1.Gün: Duisburg Königstr’de. 17.00-22.00 arası

2. Gün: Kleve

3.Gün: Duisburg Königstr

4.Gün: Wesel 23.06 WESEL

5.Gün: Königstr’de, 15.00-20.00 arası.

 

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de NAV-DEM öncülüğünde çadır eylemi başladı. Dün kentin merkezlerinden olan Kudamm’da start alan eylem, 24 Haziran’da yapılacak bir yürüyüş ile son bulacak. NAV-DEM Berlin-Brandenburg Eş Başkanı Yeko Ardil, kentte yaşayan bütün Kürtleri eyleme katılmaya çağırdı.

Ardil, 5 Nisan 2015 tarihinden bu yana Kürt Halk Önderi Öcalan ile görüşmenin yapılmadığını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Abdullah Öcalan üzerine uygulanan tecrit insanlık dışı bir uygulamadır. Avukatları, ailesi olmak üzere kendisinden haber alınamıyor. Sağlığından ve yaşamından endişeliyiz. Sayın Abdullah Öcalan, sıradan bir tutuklu değil. Milyonların umudu, geleceği olmuştur. Yaşamını ortaya koymuş, zindanda bile bu umudu gerçekleştirmek için kendisini adamış bir özgürlük önderi, filozofu ve savaşçısı olarak değerlendiriyoruz. Onun özürlüğü bir halkın özgürlüğüdür.”

Öcalan’ın özgürlüğü için 4 günlük çadır eylemi başlattıklarını belirten Ardil, “Halkımıza çağrımız; Sayın Öcalan’ın üzerindeki tecridi teşhir etmek, dünyayı haberdar etmek için buradayız. Halkımız da eyleme katılarak Öcalan’a sahip çıkmalıdır” dedi.

MÜNİH

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için Münih Demokratik Kürt Toplum Meclisi öncülüğünde yapılan eylem ikinci gününde devam etti.

Münih Demokratik Kürt Toplum Merkezi bir hafta boyunca Öcalan’ın üzerinde uygulanan ağırlaştırılmış tecride dikkat çekmek amacıyla bilgilendirme standı başlattı.

Öcalan’a özgürlük pankartının açıldığı eylemde imzalar toplandı, bildiriler dağıtıldı. Münih Meclisi yaptığı açıklamada, “Tecridin bir an önce kaldırılması için bizler her gün alanlarda olacağız. Kürdistanlı dostları bugün Sendlingerstr’de yapılacak eyleme çağırıyoruz” denildi.

Eylem Pazar gününe kadar devam edecek.