Öcalan Tufara’nın onursal vatandaşı

267

İtalya’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a 10. Onursal Vatandaşlık ünvanı verildi.

İtalya’nın Campobasso şehrine bağlı Tufara Belediyesi de, Öcalan’a “Onursal Vatandaşlık” veren belediyeler arasına katıldı. Tufara’yla birlikte İtalya’da Öcalan’a Onursal Vatandaşlık veren belediyelerin sayısı 10’a yükseldi. Tufara Belediyesi’ne “Padre Giuseppe Tedeschi” derneği tarafından yapılan başvuruda Öcalan’ın Ortadoğu’da barış, demokrasi ve adalet için yaptığı çalışmaların önemine vurgu yapıldı.

Açıklamada Öcalan’ın milyonlarca nüfusu bulunan, ülkesi 4 parçaya ayrılmış Kürt halkı tarafından önder olarak kabul edildiğine işaret edildi. İmralı’da tecrit altında tutulan Öcalan’ın barış için verdiği mücadele de hatırlatıldı.

Belediye Başkanı Donato Pozzuto yaptığı sunumda Öcalan’ın Kürt halkının hakları için yaptığı mücadeleye vurgu yaptı. Tufara Belediye Konseyi olarak Öcalan’a Ortadoğu’da yürüttüğü barış, demokrasi ve adalet çalışmalarından ötürü “Onursal Vatandaşlık” verdiklerini kaydetti.

Öcalan’a ayrıca Campobasso ve Castelbottaccio kentleri ile birlikte Palermo, Napoli, Palagonia, Reggio Emilia, Riace, Martano, Pinerolo belediyeleri tarafından “Onursal Vatandaşlık” verildi.