Öcalan Sydney Barış Ödülü’ne aday

803

Avustralya’nın saygın din adamlarından Bill Crews, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ı Sydney Barış Ödülü’ne aday gösterdi.

Sydney Barış Vakfı, barış ve adalet arayışını güçlendirmek amacıyla 1998 yılından beri bu ödülü veriyor.

İmralı’da 18 yıldır tecrit altında tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, Sydney Barış Ödülü’e aday gösterildi.

Avustralya’nın en tanınmış ve saygın din adamlarından Bill Crews, Öcalan’ı Sydney Barış Ödülü için aday gösterdiğini açıkladı. “Öcalan’ı Sydney Barış Ödülü için aday gösterdiğim için onur duyuyorum” diyen Crews, tutsaklığına tepki göstererek serbest bırakılmasını istedi. Tasmanian Times’in haberine göre; Öcalan’ı Güney Afrika’nın özgürlük lideri Nelson Mandela’ya benzeten Crews şöyle konuştu: “Mandela 1990 yılında serbest bırakıldıktan sonra Apartheid rejimini barışçıl yollarla bitirdi. Güney Afrika Cumhurbaşkanı oldu ve dünya üzerindeki insan haklarının şampiyonu haline geldi.”

NEDEN ÖCALAN?

Exodus Vakfı’nın kurucusu Bill Crews, herkesin kendi kimliğinden, dilinden ve kültürel mirasından keyif almayı hak ettiği görüşünde. Crews adaylık mektubunda “Sayın Öcalan, 1980 askeri darbesinin ardından Kürt olmak adına herşeyin yasakladığı bir dönemde mücadeleyi başlattı. Kürtlerin kendi anadililerini serbestçe konuşmaları, okumaları ve Kürtçe müzik dinlemeleri için mücadele verdi” ifadesini kullandı.

Öcalan’ın serbest bırakılmasının tüm Türkiye için kazanç olacağını vurgulayan Crews, “Öcalan tüm Türkiye vatandaşlarına hizmet edebilecek, Türk hükümeti ile Kürt vatandaşları arasında barış ve uzlaşmayı teşvik edecektir. Dünyanın dört bir yanında insanlığa karşı sevgiyi geliştirecektir. Nesiller kimliğini ve kültürel mirasını, geleceğe aktarabilecektir” vurgusunda bulundu.

10 YILDIR KÜRT MÜLTECİLERLE

Avustralya’nın tanınmış din adamlarından Bill Crews,  Avustralya’daki Yeni Güney Galler Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği eğitimi aldı. 1971 yılından sonra ihtiyacı olan insanlara hizmet etmek için mesleğini bıraktı. Crews’in kurucusu ve başkanı olan Exodus Vakfı her gün yardıma muhtaç olan 400 insanın besin ihtiyacını temin ediyor. Bill Crews, on yıldan fazladır Kürt mültecilere yardım ediyor.

KİMLER ALDI?

Sydney Barış Vakfı, 1998 yılından bu yana barış ve adalet üzerine yapılan çalışmaları teşvik için her yıl bu alanda mücadele veren isimlere Sydney Barış Ödülü’nü veriyor. “sydneypeacefoundation.org.au” adresinde 2017 adaylarının en kısa sürede kamuoyuna açıklanacağı belirtiliyor.

Güney Afrika Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu Başkanı aynı zamanda Nobel Barış Ödülü sahibi Başpiskopos Desmond Tutu da 1999 yılında bu ödüle layık görülmüştü. Dünyaca ünlü düşünür ve insan hakları savunucusu Noam Chomsky ise 2011 yılında bu ödülün sahibi oldu. Sydney Barış Ödülü 2016 yılında ise Naomi Klein’e verildi. Küreselleşme karşıtı hareketin manifestosu da olan No Logo isimli kitabın yazarı olan Klein, Prospect Dergisi tarafından 2015 yılında dünyanın önde gelen düşünürleri arasında 3.sırada yerini almıştı.