Öcalan otobüsü Belçika’da güllerle karşılandı

545

Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talebiyle 9 Ekim’de tarihinde Strasburg’dan yola çıkan otobüs, Belçika’nın Charleroi kentinde yüzlerce kişi tarafından karşılandı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlük talebiyle 9 Ekim tarihinde Fransa’nın Strasburg kentinde “Öcalan Kütüphanesi-Öcalan ve Tüm Tutuklulara Özgürlük” otobüsü, 17 günlük Almanya, İsviçre, Avusturya ve Fransa’nın ardından dün akşam da Belçika’nın Charleroi kentinde geldi. Kent meydanında toplanan yüzlerce Kürdistanlı ve dostları taşıdıkları Abdullah Öcalan’ın posterleriyle otobüstekileri güllerle karşılandı. “Bijî Serok Apo” sloganlarının atıldığı karşılaşma etkinliğinde sık sık Türkiye ve AKP’nin Öcalan’ın üzerindeki uygulamalar protesto edildi.

‘SOKAKLARDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Burada bir konuşma yapan Belçika Demokratik Toplum Merkezi Eşbaşkanı Mustafa Eşlik, otobüse katılanlarının önemli bir iş yaptıklarını belirterek, “Abdullah Öcalan, Kürtlerin kırmızı çizgisidir üzerinde tecrit var ve medyada çeşitli haberler yayılıyor. Biz Kürt halkı olarak Öcalan’dan haber alana kadar sokaklarda olacağız. Uluslararası kurumlar bir an önce girişimlerde bulunması gerekiyor” dedi.

Otobüsteki eylemciler adına söz alan Ekrem Yavuz ise amaçlarının Öcalan’ın fikirlerini dünyaya tanıtmak olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Otobüsteki arkadaşlarım adına hepinizi selamlıyorum. 17 gündür bir çok kenti dolaştık. Amacımız Abdullah Öcalan’ın fikirleri, felsefesini bütün dünyaya tanıtmaktır. Bütün halkımız gideceğimiz şehirlerde büyük coşkuyla bizi karşılaması ve Öcalan’ın eylemlerine katılması çağrısı yapıyoruz.”

‘AVRUPALI DOSTLARIMIZ DESTEK VERMELİ’

Öte yandan Brüksel’de bulunan Uluslararası Basın Federasyonunun basın merkezinde yapılan “Türkiye’de medyanın durumu” isimli panele katılan otobüsteki eylemciler adına KCDK-E Eşbaşkanı Fatoş Göksungur ve KNK üyesi Süleyman Günyeli katılarak, eylemleri hakkında bilgilendirme yaptı. Göksüngür konuşmasında CPT’nin tavrını eleştirerek, İmralı’ya gitme çağrısında bulundu. KNK üyesi Süleyman Günyeli ise Avrupa’nın Öcalan’ın barış ve demokratik konfederalizm paradigmasının desteklenmesi gerektiğini söyledi. Günyeli, Öcalan’ın tecrit altında olduğunu belirterek,” Her dakikası ve saati işkence olan İmralı’da Öcalan, direniş içerisinde ve barış mücadelesi yürütüyor. İnsanlığa katkı sunan birisinin bu koşullarda olması acı veriyor. Halk olarak önderliğimizin zamanın geldiğini düşünüyoruz. Bizim bu yönlü mücadelemiz devam edecektir. Ancak bütün dostlarımızın da destek vermesi lazım” diye konuştu.

“Öcalan Kütüphanesi-Öcalan ve Tüm Tutuklulara Özgürlük” otobüsü Cuma günü Liege kentinde olacak. Akşam ise Antwerpen kentine gidecek. Cumartesi öğle civarında sokak gösterisi ve panel ile Öcalan’ın durumu hakkında bilgilendirme yapılacak.