Öcalan Otobüsü Belçika’da faşist çetelerin saldırısına uğradı

1675

“Öcalan Kütüphanesi-Öcalan ve Tüm Tutuklulara Özgürlük” otobüsü, 9 Ekim tarihinde Strasburg’dan yola çıkmıştı, Almanya, İsviçre, Avusturya ve Fransa’nın ardından Belçika’nın Antwerp kentine gelen “Özgürlük Otobüsü”, faşist çeteler tarafından saldırıya uğradı. 

AKP MHP faşist çetelerinin önderlik otobüsü kütüphanesine saldırı biçimleri ve metotları gösteriyor ki bu işin planlı, örgütlü ve tek merkezden yönetildiği çok açık ve nettir. Bu emri veren merkezde daha evvel Brüksel’de Kürt derneğine, Kürt enstitüsüne ve en son referandumda HDP görevlilerine saldırı emrini veren Brüksel büyükelçisi ve Ankara’daki kaçak sarayda oturan diktatördür. Belçika hükümeti ve güvenlik birimleri tüm bunları bilmesine rağmen gerekli tedbirleri almamakla bu saldırılara zemin sunmuştur,

Etkinliğin güvenliğini sağlamakla yükümlü Belçika devleti ve güvenlik birimleri bu faşist çetelerin saldırılarına sessiz kalmıştır. Saldıranları yakalamak yerine saldırıya uğrayan ve yaralanan eylemcileri gözaltına alınmıştır. Faşist çetelere ve onları yönlendirenlere açık tavır alamayan Avrupa devletleri ve Belçika devletinin iki yüzlü politikaları Kürtlerin kurban edilmesine sebep olmaktadır. Faşist çeteler bu iki yüzlü politika yüzünden cesaret alarak saldırıya kalkışmaktadırlar.

Gözü dönmüş AKP-MHP faşist ittifakı yurtdışındaki çakallarını Kürt halkının üzerine sürerek susturacaklarını sanmaktadırlar. Bilinmelidir ki hiç bir faşist çete saldırısı Kürt halkının önderliğine ve mücadelesine sahip çıkmasını engelleyemeyecektir. Bu saldırılar Kürt halkının kararlılığına ve özgürlük yürüyüşünün zaferle taçlanmasına ivme kazandıracaktır.

Halkımız tüm kararlılığı ile Öcalan Kütüphanesi-Öcalan ve Tüm Tutuklulara Özgürlük otobüsüne sahip çıkmalıdır. Otobüsün gideceği tüm ülke ve şehirlerde kitlesel şekilde sahiplenerek cevap olmalıdır. AKP MHP faşist çetelerine karşı insanlık onuru mücadelesi veren Kürt halkı Avrupa halkına gerçekleri anlatmaya dostlar kazanmaya devam edecektir. Yine gittiği her yerde Avrupa ülkelerinin iki yüzlü politikalarının Erdoğan faşizmine ve onun yurtdışındaki çetelerine cesaret verdiğini anlatarak teşhir edecektir.

KCDK-E olarak Belçika’nın Antwerp kentinde gerçekleşen bu faşist saldırıyı nefretle kınıyor ve Belçika hükümetini gerekeni yapmaya çağırıyoruz. Tutuklanan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Halkımızı bulunduğu her yerde Reber Apo’yu sahiplenmeye Önderlik Otobüsü Kütüphanesini görkemli karşılamaya, KCDK-E ve TJK-E’nin CPT önünde başlattığı oturma eylemine hem katılarak hem de akın akın ziyaret ederek serhildanı en üst boyuta çıkarmaya davet ediyoruz. Aynı şekilde 4 Kasım Cumartesi günü Düsseldorf’da yapılacak “Sayın Öcalan ve Türkiye’deki tüm politik tutsaklara özgürlük”, “Almanya’nın kriminalizasyon politikalarına HAYIR ve faşizme geçit vermeyeceğiz” şiarıyla yapılacak olan ve 40’a yakın örgütle organize ettiğimiz Avrupa Merkezi yürüyüş ve mitingine özyönetim ve Kobani direniş ruhuyla katılarak önderliğine ve mücadelesine sahip çıkarak AKP MHP faşizmine cevap vermeliyiz.

KCDK-E Eş başkanlık Divanı

26 Ekim 2017 / Belçika