Öcalan Kütüphanesi Stuttgart’a

641

9 Ekim’de Strasbourg’dan yola çıkan “Öcalan kütüphanesi” otobüsünü Stuttgart’ta yaşayan Kürdistanlılar Schlossplatz Meydanı’nda karşıladı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kitaplarının yer aldığı standda Gandi, Mandela ve Öcalan´ın resimlerinin yer aldığı dünya barış elçilerinin posterleri açıldı.

Etkinlikte HDK-A Stuttgart Meclisi Adına Necati Abay, kısa bir konuşma yaparak uluslararası komployu kınadı. Abay “Sayın Abdullah Öcalan sadece Kürt halkının önderi değil, aynı zamanda Türkiye halklarının ve Ortadoğu halklarının da yoldaşıdır. Öcalan ve tüm özgürlük tutsaklarının bir an önce fiziki özgürlüklerine kavuşmalarını istiyoruz” dedi.

Die Linke Federal Meclis Milletvekili Gökay Akbulut da Almanya’nın Türkiye/Erdoğan ile kirli işbirliğine son verilmesini talep ettiklerini belirterek şunları ifade etti: “Abdullah Öcalan ve siyasi tutuklularla parti olarak dayanışmada olacağız ve ve Almanya’nın Türkiye’ye silah satışlarının da derhal durdurulması için parti olarak talep ediyoruz.”

Öcalan kütüphanesi otobüsü saat 15’te Stuttgart’dan ayrılarak Avusturya’nın Salzburg’a doğru hareket etti.

Daha sonra Stuttgart’daki komite, Naw-Dem Baden-Württemberg ve dayanışma grupları ile birlikte Saat 15.30`da Stuttgart Eyalet parlamentosundaki FDP, Grünen, CDU ve SPD olmak üzere 4 ayrı partiye Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve bu yürütülen kampanyanın içeriğine dair, Öcalan’ın Barış çalışmaları bu konudaki ideoloji ve yazdığı kitapları tanıttı. Yetkililere Türkiye’nin Abdullah Öcalan’a karşı uyguladığı tecrit ile insan haklarını ihlal etmesi ile ilgili dosya verildi.