Öcalan için CPT ve Af örgütüne mektup seferberliği

566

Kürtler gönderdikleri mektuplarla İmralı’ya uluslararası bir heyetin gönderme talebinde bulunacak.

Türkiye’de 15 Temmuz’da yapılan darbe girişiminin ardından İmralı adasında tutuklu bulunan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın koşullarını merak eden Kürtler bir önce ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesini istiyor. Bunun için başta Kürdistan ve Türkiye olmak üzere eylemsellikler içerisine girdi. Çeşitli kampanyalar başlatan Kürt kurumları Öcalan’dan koşullarına ilişkin bilgi almak istiyor. Bünyesinde 250 dernek ve kuruluşu barından Avrupa’daki Kürtlerin en büyük organizasyonu olan KCDK-E uluslararası bir heyetin İmralı’ya gitmesi için CPT ve Uluslararası  Af Örgütü’ne mektup gönderme seferberliğini başlattı. KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, Avrupa’da yaşayan bütün Kürtlere çağrıda  bulunarak, her kesi İşkence Önleme Komitesi’ne (CPT) mektup göndermelerini istedi.

‘ON BİNLERCE MEKTUP GÖNDERELİM’

KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’dan haber alamadıklarını belirterek, “Kürtler, bugünden itibaren alanlara çıkmalı, kıyamet koparmalı. Çünkü Öcalan bizim kırmızı çizgimizdir. Sıradan, vasat ve gaflet içerisine girmememiz gerekiyor. Bu bizi tarihi bir hatayla karşı karşıya getirir. O yüzden toplum merkezlerimiz kitlesel olarak ayakta olmalı. Yine diplomatik çalışmalar için dosyalar hazırlandı. Toplum merkezlerimiz bu dosyalarla bulundukları şehirlerdeki siyasi partiler, sivil toplum örgütleri CPT, Uluslararası Af örgütü, uluslararası bir heyetinin ve ailesinin gitmesini talep etmeli” dedi.

Bütün Avrupa’da CPT ve Uluslararası Af Örgütü’ne mektup göndereceklerini bildiren Koç, şunları söyledi: “Bu dosyada CPT ve Uluslararası Af Örgütüne birer mektup var. Kürtler bulunduğu kentlerde Af örgütü temsilciliklerine vermeli. CPT için de her kes bu mektubu fax, e-mail ve mektup yoluyla gönderebilir. Çünkü bu konudaki muhatabımız CPT’dir . Onun için bir kaç gün içerisinde on binlerce mektup göndermemiz gerekiyor. Ve CPT’yi Öcalan’ın durumuna ilişkin bir açıklama yapsın. Bütün toplum merkezlerimiz harekete geçmeli.”

KCDK-E Eşbaşkanı Koç, bu hafta sonundan itibaren başta Almanya olmak üzere, Avrupa ve dünyanın bir çok ülkesinde Kürtler, Öcalan için kitlesel olarak sokakta olacağını söyledi.