Öcalan için CPT önündeki eylem 8’inci gününde

588

CPT’nin acilen İmralı’ya giderek Kürt Halk Önderi’nin sağlık ve güvenlik durumuna ilişkin inceleme yapması talebiyle Strasbourg’da başlatılan oturma eylemi 8’inci gününde de yeni katılımlarla büyüyor.

8’inci gününde de Avrupa Parlamentosu (AP) önünde yapılan oturma eylemine bugün yüzlerce kişi katılırken, ilk günden bu yanaki katılımlar binleri buldu. Hafta sonunda Avrupa’nın farklı ülkelerinden binlerce kişinin destek ziyaretinde bulunduğu eyleme onlarca kurum ile bu kurumların yüzleri bulan bileşenleri ile destek veriyor.

Bugün sabahtan itibaren CPT binasına 500 metre mesafedeki AP binası önünde toplanan eylemciler, Öcalan posterlerinin yanı sıra KCDK-E, PYD, YPG-YPJ, TJK-E ve diğer Kürt kurum ve partilerinin flamalarını taşıdı.

Kadın ve gençlerin ağırlıkta olduğu eylem boyunca her bir saatte bir yüzlerini CPT binasına dönen eylemciler, Fransızca “Öcalan’sız yaşam olmaz”, “CPT İmralı’ya” ve “Öcalan’a özgürlük” sloganlarını haykırdı.

Eylemciler Kürt televizyon kanalları Stêrk-TV ve Medya Haber tarafından hazırlanan programlara katılarak, görüşlerini ifade ederken, özellikle CPT’nin harekete geçmemesini sert bir dille eleştirdi. Eylemciler, CPT’nin tek yetkili kurum olarak Kürt halkının kaygılarını dikkate alması gerektiğini vurguladı.

AP önündeki eylemde çevreden geçenlere yüzlerce bildiri dağıtılırken, sözlü olarak da bilgilendirmeler yapıldı. Eylem oldukça yoğun ilgi görüyor.

Oturma eyleminin yarın da AP önünde yapılacağı ve 1 Kasım’dan itibaren Öcalan’a Özgürlük Nöbeti’nin devam ettiği Avrupa Konseyi (AK) binası karşısındaki alanda devam edeceği öğrenildi.

Eylemde birçok konuda panel ve oturumlar düzenlenirken, Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) sözcüsü Dilşa Osman da bir toplantı verecek.