NZZ: Kürtler memleketlerine gidemiyorlar

478

İsviçre’nin önde gelen günlük gazetelerinden Neue Zürcher Zeitung (NZZ) bugünkü sayısında Erdoğan rejimi yüzünden memleketlerine gidemeyen Kürt göçmenlere ilişkin geniş bir yazıya yer verdi.

İsviçre’de yaşayan birçok Kürdün yaz tatilini memleketlerinden geçirmeyi düşündüğünü belirten gazete devamla şu yorumu yaptı: “Kürtler bu sene tutuklama veya gözaltına alınma korkusu nedeniyle memleketlerine gidemiyorlar.”

Gazete, sadece yaz tatilinde değil, hastalık ve ölüm gibi ailesel nedenlerden dolayı da birçok Kürt göçmenin bu yıl Türkiye’ye gidemediğine dikkat çekti. Sadece siyasi konularda aktif olan Kürtlerin değil, son dönemlerde İsviçre’de yaşayan bütün Kürt göçmenlere karşı Türkiye’nin hayata geçirdiği bir uygulama olduğunu bildiren gazete şu bilgileri verdi:

“İsviçre vatandaşı olan ve Türk pasaportu ile seyahat eden Kürt göçmenler, havalananlarında engellemelerle karşılaşıyor. Gümrükte Türk yetkililer ‘size Türk pasaportu yetmiyor’ diyerek Kürt yolculara sözlü tacizde bulunuyor.”

Konuya ilişkin geniş yer ayıran gazete son olarak Türkiye’ye giderek zorluk yaşayan ve engellemelerle karşılaşan Kürt göçmenlerin görüşlere yer ayırdı.