Nurettin Bediz İsveç’de yaşamını yitirdi

1041

Uzun yıllardan beri Stockholm’de Kürt dernekleri bünyesinde aktif olarak çalışan, mütevaziği ve fedakarlığı ile tanınan Nurettin Bediz pazar gecesi geçirdiği bir kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

1942 İzmir doğumlu bir Türk olan Nurettin Bediz, bir kaç dönem Stockholm’deki Kürt Derneği’nin başkanlığı görevini de yürütmüştü.

Eski bir astsubay olan Bediz, 12 Eylül askeri darbesinden sonra TKP üyesi olduğu suçlamasıyla aranırken 1983 yılında İsveç’e gelerek iltica başvurusunda bulunmuştu. 1990 yılına kadar Türkiyeli ilerici ve demokratların kurdukları İSTİB adlı dernek bünyesinde çalışmalara katılan Bediz, derneğin kapanmasından sonra Kürt Özgürlük Hareketi ile çalışmaya başlamış ve etkinliklerin örgütlenmesinde aktif rol üstlenmişti.

Kürt Siyasetçi Hasan İnce, ANF’ye “Nurettin Kürt Özgürlük Hareketi’nin sempatizanı, 25 yıldan beri tanıdığımız ve birlikte çalıştığımız çalışkan, fedakar ve tüm eylemlerde yer alan tüm Kürtler tarafından sevilen ve tanınan bir insandı. Çok değer verdiğimiz mütevazi bir arkadaşımızdı. Önderliğe ve mücadeleye bağlıydı. Toplantılarda, gösterilerilerde ve dernekle hep bizlerle beraberdi. Ölünceye kadar mücadele içinde yer aldı” açıklamasını yaptı.

Sanat ve Kültür Derneği’nden Sedat Özgüven, Bediz’le İSTİB’de 1990 yılında kadar birlikte mücadele ettiklerini belirterek “Aktif mücadelenin içindeydi. Kendini barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesine adamış bir arkadaşımızdı. Türk ve Kürt halklarının başı sağolsun” dedi.

Bediz’in cenazesi otopsi ve bürokratik işlemlerin tamamlanmasından sonra İzmir’e gönderilecek.