NAV-YEK, KCDK-E, HDK-Avrupa’dan Strasbourg açlık grevine destek

1211

Şengal Diaspora Meclisi’nin Fransa’nın Strasbourg kentinde sürdürdüğü açlık grevi 18’inci gününde devam ederken, birçok kurum, kuruluş temsilcisi ile Êzidî ve diğer Kürt yurtseverlerin ziyaretçi akınına uğruyor.

Fransa’nın Strasbourg şehrindeki La Trés-Sainte-Trinité Kilisesi’nde devam eden süresiz dönüşümsüz açlık grevinin dönüşümlü bölümü halen Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) üyeleri tarafından sürdürülmekte. Aynı zamanda HDK-Avrupa bileşenlerinin 2 günlük dayanışma grevi de bugün tamamlanacak.

CELLE’DEN NAV-YÊK ÜYESİ ÊZİDÎLERDEN ZİYARET

Açlık grevine Avrupa şehirlerinden gelen ziyaretçilerini kabulü de devam ediyor. Almanya’nın Celle şehrinde yaşayan NAV-YEK üyesi Êzidî Kürtler, süresiz dönüşümsüz olarak 18 gündür açlık grevinde olan Êzidî yöneticiler ile dayanışma grevindeki TJK-E ve HDK-Avrupa Koordinayonu üyelerini ziyaret ettiler.

NAV-YEK üyeleri eylemcilere desteklerini yinelerken, Kürt halkının geçtiği bu zorlu süreçte böylesi bir eylemin oldukça değerli olduğunun altını çizerken, Avrupa Konseyi (AK) ve İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) acilen harekete geçmesi çağrısında bulundular.

Ayrıca Stuttgart Kadın İnisiyatifi üyesi bir grup kadın da eylemcileri ziyaret ederek, destek açıklamasında bulundular.

Burada eylemcilerin yanı sıra Kürt kurum temsilcileri tarafından açıklamalar yapıldı:

Baki Selçuk, HDK-Avrupa bileşenlerinden AvEG-KON sözcülerinden: “Sayın Abdullah Öcalan’ın İmralı da sağlık ve güvenlik koşullarına ilişkin olan talep aynı zamanda Şengalin statüsü taleplerini destekliyor, Kendi taleplerimiz olarak kabul ediyoruz. Desteklemek amaçlı iki günlük açlık grevine girdik ve bundan sonrada aynı amaçlı eylemlere katılmaya devam edecek.”

‘TÜM BU SİSTEMLERE 5 KİŞİNİN KAFA TUTMASI OLDUKÇA ÖNEMLİDİR’

Metin Ayçicek: “Tarih, küçük küçük adımların atılmasıyla oluşur, arkamızda baktığımızda çok mesafenin alındığını görürüz, politik talepler kadar ahlaki bir duruştur bu eylem ve talepleri. Sayın Öcalan’a ahlaki olarak bunları sahiplenmemiz gerekir hepimizin görevidir. Bu taleplerle dünyaya tüm bu sistemlere 5 kişinin kafa tutması oldukça önemlidir. Çok abartılı ele almıyorum değildir.

Naime Erdem, Hamburg HDK-A eşsözcüsü, “Bu açlık grevi inaçlar, halklar için önemlidir. Sayın Öcalan’ın inançlar, halkların özgürlüğü ve geleceği projesi Rojava da, Şengalde hayat buluyor. Bu projenin burada Avrupada da hayat bulması gerekir, bunun içinde burada çaba sahibi olmalıyız.”

ASURİ TEMSİLCİ: BAŞKAN APO SADECE KÜRTLERİN DEĞİL TÜM EZİLEN HALKLARIN LİDERİ

Numan Uçar: “Asuri -Süryani halkı adına buradayım. Bir söylem var katılmıyor. Kürtler diyor; Başkan Apo Kürtlerin önderidir. Ben buna katılmıyorum. Çünkü Başkan Apo sadece Kürtlerin değil, tüm ezilen inanç ve halkların Önderliğidir. Bu felsefe Ortadoğu’da başta Êzidî, Süryani ve Asuri halkı olmak üzere tüm inançlar ve halkların garantisidir.”

HDK- A bileşeni KKB (Kürdistan Kominist Partisi) adına Samet Erdoğdu ise eylemi selamladı ve tüm Kürtleri eyleme sahiplenmeye çağırdı.

KCDK-E EŞBAŞKANI YÜKSEL KOÇ: BAŞKAN APO’YU SAHİPLENELİM

Eylemcileri ziyaret eden KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç ise, Avrupa’daki tüm kurum ve kuruluşlar ile Kürt yurtseverlerine çağrı yaparak, Öcalan’ı daha güçlü sahiplenme çağrısı yaptı. Koç’un çağrısı şöyle: “Bu bir tarihi eylemdir. Diasporadaki Şengal Êzidî Meclisi Önderlik ve Şengal’in statüsü için bu eylemi yapıyorlar. Bu sadece bir protesto eylemi değildir, anlamlıdır, bir yaşam felsefe için eylem yapıyor. Tüm bileşenlere ve toplum merkezlerinlerine, dostlara çağrımız Başkan Apo’yu sahiplenmek, eylemi sahiplenmektir. Önderliği sahiplenmektir. Herkes bulunduğu yerde eylem yaparak, eylemi güçlendirmelidir. Bu eylemin destekçileri değil. Bu taleplerin sahibiyiz. Bu temelde 15 Eylül de Strasbourg da yapılacak eyleme güçlü katılım sağlayalım. Almanya. Fransa. Belçika, Hollanda. İsviçre, Fransa,tüm Kürtleri ve dosları eyleme katılarak taleplere sahiplenmeya çağırıyoruz.

Yine 17 Eylül günü Almanya’nın bütün eyaletlerinde, Fransa’da Marsilya, Bordeaux, Toulouse, Kanada, Japonya, Avusturalya, Avusturya, Hollanda, İngiltere, Belçika, Norveç, Fillandiya, İsveç, Yunanistan Kıbrıs, Romanya’da ülke merkezli yine İtalyada 10 merkezde Strasbourg açlık grevi talepleriyle eylemlerini gerçekleştirmeleri gerekir.”