NAV-DEM’den televizyonlar için eylemlere çağrı

762

NAV-DEM, televizyonlar için düzenlenecek eylem takvimini açıkladı ve güçlü katılım çağrısında bulundu.

Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM), AKP ve Eutelsat tarafından kapatılmak istenen televizyonlara sahip çıkmak için eylemlere katılım çağrısında bulundu.

NAV-DEM’in yazılı açıklaması şöyle:

“Türk devleti diktatör Erdoğan’ın içeride tüm muhalif kesimler ve basın üzerinde geliştirilen terörde sınır tanımayan saldırılarını ülke dışına taşımış bulunmaktadır.

Fransız uydu şirketi Eutelsat’ın bir kez daha diktatör Erdoğan, AKP hükümeti, Radyo Televizyon Kurumu’nun (RTÜK) isteği üzerine, Kürt halkının sesi olan televizyon kanallarını kapatma girişimi basın ve düşünce özgürlüğüne yönelik yeni ve ağır bir saldırıda bulunmaktadır.

Daha önce Roj TV, Med Nûçe TV ve Newroz TV’yi haksız yere kapatan ve Fransa yargısı tarafından mahkum edilen Eutelsat şimdi de News Channel, Sterk TV ve Ronahi TV’nin yayınını durdurmak için harekete geçmiştir. Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminden sonra çok sayıda muhalif televizyonu, gazeteyi ve internet sitesini OHAL kararnameleriyle kapatan, halka tek sesliliği dayatan AKP hükümeti, bir kez daha Türkiye dışında yayın yapan televizyon kanallarını susturmak için harekete geçmiş bulunuyor.

Bu girişime bakıldığında Eutelsat adeta Erdoğan ve AKP’nin emrindeki Türksat’a dönüşmüştür.

Kısa bir süre önce dünya genelinde basın özgürlüğü sıralamasında diktatörlük rejimleriyle yönetilen ülkeler kategorisine düşen Erdoğan/AKP yönetimindeki Türkiye, Kürt halkı başta olmak üzere bütün muhalif kesimlerin sesini kısmak, susturmak için var gücüyle çalışıyor.

Otoriter bir rejimi temel hak ve özgürlükleri yok etmek için bu adımları atarken, otoriterleşmeye karşı olduğunu ileri süren AB üyesi ülkelerin, Erdoğan yönetimindeki Türkiye’nin her türlü istediğini vermeye devam ediyorlar.

Eutelsat’ın itirazsız şekilde Kürt televizyonlarını kapatmayı gündeme getirmesi, Fransa başta olmak üzere AB ülkelerinin demokrasi ve basın özgürlüğü konusunda samimi olmadığını bir kez daha göstermiştir.

Bizler, Kürt halkının sesinin kısılmasına, referandumda halk iradesinin gasbına ve Türk devletinin Şengal ve Rojava saldırıları başta olmak, demokrat, devrimci ve muhalif bütün kesimleri sindirme politikalarına karşı sesimizi yükseltelim.

Başta Eutelsat’ın merkezinin bulunduğu Fransa olmak üzere AB üyesi ülkeleri, Türkiye’de tek adam-tek ses düzeni kurmak isteyen Erdoğan’a desteğini derhal çekmelidir.

Bu saldırılara karşı başta basın örgütleri olmak üzere bütün demokratik kurumları Kürt televizyon kanallarının kapatılmasına karşı Eutelsat’ı, Erdoğan ve partisini, Fransa hükümetini protesto etmeye, yapılan dayanışma etkinliklerine, açılan imza kampanyasına katılmaya çağırıyoruz.

13 Mayıs Cumartesi günü Almanya’nın Berlin, Hannover, Hamburg, Düsseldorf, Frankfurt ve Stuttgart kentlerinde Türk devletinin Faşizan saldırılarına karşı yapılacak olan eyaletler düzeyindeki merkezi yürüyüş ve mitinglere halkımız başta olmak üzere Hayır platformunu, HDK-A, DGB ve bileşenlerimizi, Almanya basın mensuplarını, Sivil Toplum örgütlerini, İnsan hakları Örgütlerini, Sol- Sosyalist ve demokrasi yanlısı kesimlerini güçlü katılım sağlamaya çağırıyoruz.

EYLEM TAKVİMİ

Yürüyüş ve miting yapılacak olan şehirler şöyle:

1- BERLİN:

Yer: Alexanderplatz Weltzeit uhr önü

Saat: 17.00 yürüyüş ve miting yapılacak

 

2- HAMBURG:

Yer: Hauptbahnhof- Hachmannsplatz

Saat: 15-00 yürüyüş ve miting yapılacak

 

3- HANNOVER:

Yer: Hauptbahnhof’un önü

Saat: 14-00 yürüyüş ve miting yapılacak

 

4- DUSSELDORF:

Yer: DGB-haus önü

Saat: 13-00 Yürüyüş ve miting yapılacak

 

5- FRANKFURT:

Yer: Hauptbahnhof’un karşısı Kaiserstr.

Saat: 14:00 yürüyüş ve miting yapılacak .

 

6- STUTTGART:

Yer: Hauptbahnhof’un karşısı Lautenschlagerstr.

Saat: 14-00 yürüyüş ve miting yapılacak.