NAV-DEM’den eylemlere çağrı: Rêber Apo’yu özgürleştirelim

1088

9 Ekim Komplosu’nu kınayan NAV-DEM, komploya karşı düzenlenecek eylemlere katılım çağrısında bulundu. NAV-DEM’in açıklamasında eylemlerin yer ve günlerine ilişkin de bilgiler verildi.

Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM), Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük Uluslararası 9 Ekim Komplosu’na ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Komploda rol alan güçleri nefretle kınayan NAV-DEM, “Ortadoğu için geliştirdiği çözüm projesi ile Ortadoğu ve dünyada barışın yeni sembolü haline gelen Reber Apo, 18 yıldır Türk devleti tarafından fiziki olarak Kürt halkının arasından alınıp İmralı Adası’nda dört duvar arasına konmuştur. Böylece Reber Apo’nun özgürlükçü fikirleri ve Kürt halkı esir alınmak istenmiştir. Tecrit ve izolasyon katmerleştirilerek baskılar ağırlaştırılmıştır” dedi.

‘PARADİGMASINI DÜNYA TARTIŞIYOR’

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Egemenler, sömürgeci Türk devleti bilmelidir ki, Ortadoğu ve dünyanın umut ışığı olan Reber Apo içeride esir tutularak engellenemez. Paradigması dünyanın dört bir tarafında tartışılan ve kabul gören Reber Apo gerçek anlamda özgürdür ve bizim aramızdadır.

Kürt halkı üzerinde uygulanan asimilasyon politikası, sindirmeler, basın üzerinde faşist baskı ve uygulamalar bu komplonun devamı olarak sürmektedir. Ve bu komplo halen ilk günde olduğu gibi uluslararası güçler eliyle sürdüğünü görmekteyiz.

Kürt halkı ve dostları 18. yılında uluslararası komployu kınamak için alanlara dökülerek sömürgeci Türk devleti ve uluslararası emperyalist güçlerin bu kirli yüzünü teşhir etmelidir. NAV-DEM olarak halkımızı ve dostları bulunduğumuz her yerde eylemlere aktif katılmaya çağırıyoruz.

‘AYAĞA KALKMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Bunun için 8 Ekim’de başta Berlin Hamburg, Hannover, Dresden, Kassel, Dortmund ve Düsseldorf olmak üzere yapılacak olan merkezi yürüyüşlere ve 8 Ekim’de Strasbourg’ta yapılacak olan merkezi yürüyüşe kadın ve gençler, başta olmak üzere Güney eyaletlerimiz Saarland, Hessen, Bayern ve Baden Württemberg’teki halkımızı ve dostlarımızı uluslararası komploya karşı ayağa kalkmaya çağırıyoruz.”

EYLEM TAKVİMİ

Açıklamada, eylemlerin yer, gün ve saatlerine ilişkin bilgiler de şu şekilde verildi:

BERLİN

08.10.2016 Cumartesi
Yer: U Bahn Alexanderplatz
Saat: 11.30, yürüyüş ve miting yapılacak.

KASSEL 

08.10.2016 Cumartesi
Yer: Büyük postanenin önünde
Saat: 16-30 yürüyüş ve miting yapılacak.

HAMBURG

08.10.2016 Cumartesi
Yer: Hamburg Hachmannplatz
Saat: 15.00’te yürüyüş ve miting yapılacak.

HANNOVER

08.10.2016 Cumartesi
Yer: Hannover HBF önü
Saat: 14.00’te yürüyüş ve miting yapılacak.

DORTMUND

08.10.2016 Cumartesi
Yer: Cine Star önü (HBF arkası)
Saat: 14.00 te Westfallen Kadın Meclisleri öncülüğünde yürüyüş ve miting yapılacak

KÖLN

08.10.2016 Cumartesi
Yer: Eberplatz
Saat: 13.00’te yürüyüş ve miting yapılacak.

STRASBOURG

08.10.2016 Cumartesi
Yer: 1 Place du Marechal de Lattre de Tassigny, 67000 Strasbourg
Saat: 13.00’te yürüyüş ve miting yapılacak.( Yürüyüşe Saarland, Hessen, Bayern ve Baden Württemberg eyaletleri katılım sağlayacak).”