NAV-DEM yeni döneme hazır

1633

Yıllık Olağan  3. Kongresini geçtiğimiz günlerde yapan Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin (NAV-DEM) yeni yönetim kurulu, ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda kongrede kararlaştırılan siyasal, sosyal, eğitsel, kültürel, sanatsal, sportif birçok alana ilişkin çalışmaların, somut planlama ve iş bölümüne gidildi.

Demokratik Toplum Merkezleri ile bileşen kurumların temsilcilerinden oluşan ve kongrede seçilen 51 kişilik yönetim kurulu, denetleme ve disiplin kurulları temsilcileriyle birlikte, kendini çalışma komisyonları tarzında örgütledi. Buna göre, NAV-DEM’in 9 eyalet temelinde örgütlenen yeni dönem çalışmaları; Halkla İlişkiler ve Örgütlenme, Dışilişkiler, Basın ve Enformasyon, Kültür ve Sanat, Kadın, Gençlik, Dil ve Eğitim, İnanç Çalışmaları, Spor, Maliye, Göç ve Mültecilik komisyonları üzerinden yürütülecek. 11 kişilik Koordinasyon Kurulu’na da kavuşan NAV-DEM’in yeni Yönetim Kurulu, kongrede seçilen eşbaşkanlar Fatoş Göksungur ve Bahattin Doğan’ın yardımcılıklarını yapmak üzere de Yıldız Filimci ve İsmet Kem’i seçti.

SOYKIRIMA KARŞI AKTİF MÜCADELE

Yönetim, 3 ay sonraki toplantısına kadar olan süre için tüm komisyonların çalışmalarını planladı. Yönetim, başta Şengal, Rojava ve Kuzey Kürdistan’da olmak üzere, Kürt halkını hedef alan DAİŞ, El Nusra gibi terörist örgütler ile Türk devletinin soykırımcı uygulamalarına karşı çağrıda bulundu. Almanya’da yıl boyunca meşru, yasal ve demokratik tüm eylem ve etkinlikleri sahiplenmeleri için Kürt halkı ve dostlarına seslendi.

Ayrıca Almanya’daki Kürdistanlıların çeşitli alanlara dair karşı karşıya oldukları sorun ve ihtiyaçlarına yanıt olmak için eğitsel, kültürel, sanatsal, sportif çok yönlü çalışma ve projelerin geliştirileceği duyuruldu.

ÜYELİK ÇAĞRISI

NAV-DEM, üye sayısının da artırmayı hedeflerken, yine Kürtlere ve Almanya’daki dostlarına da üye olma ve üye yapma çalışmasına aktif katılım çağrısında bulundu.