NAV-DEM: Yarın AKP faşizmine karşı Brüksel’de buluşalım

952

NAV-DEM, AKP faşizmine karşı HDP ve Kürt halkının direnişini sahiplenmek için yarın Brüksel’de düzenlenecek yürüyüşe çağırdı.

Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM), AKP faşizmi ve 17 Kasım’da (yarın) Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenecek yürüyüşe ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, AKP’nin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecridi sürdürürken, Rojava’da işgalci saldırılarda bulunduğu, Kürt siyasetçilerini tutukladığı, kayyumla belediyelere el koyduğu ve Şırnak başta olmak üzere Kürt şehirlerini yıktığına dikkat çekildi.
Erdoğan’a, halkı teslim alamayacağının gösterilmesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, “Halkın seçtiği belediye başkanlarına ve belediye meclislerine sahip çıkmalıyız.  Halkın, verdiği oyları yok sayan, iradesini gasp eden bu zihniyete boyun eğmeyeceğiz, hukuksuz bu düzenlemeyi kabullenmeyeceğiz” denildi.

‘GÜÇLÜ KATILIM SAĞLAYALIM, EN ÜST DÜZEYDE TEPKİ GÖSTERELİM’

NAV-DEM, açıklamasının sonunda şu çağrıları yaptı:
“Yarın Belçika’nın başkenti Brüksel’de ‘HDP milyonların iradesidir, hiçbir güç yargıyalamaz’ şiarıyla yapılacak olan yürüyüş ve mitinge güçlü bir katılım sağlayalım. İşe ve okula gidilmemeli. Kürt halkı ve dostlarını, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da, iradesini sahiplenme, faşizme ve soykırıma karşı, eylem birlikteliğinde direniş mücadelesini geliştirme ve tepkisini en üst seviyede ortaya koymaya çağırıyoruz.
KCDK-E ve TJK-E, HDK-A ve Demokratik Güç Birliği organizasyonu ile Brüksel’de Avrupa düzeyinde  yapılacak olan merkezi yürüyüş ve mitinge, başta halkımız olmak üzere tüm üye ve yöneticilerimiz  ile demokrat, sol, sosyalist, ilerici, devrimci, Alevi, Êzidî, Müslüman her inanç ve ulustan dostları seferberlik ruhu ile güçlü katılım sağlamaya çağırıyoruz.

ULUSLARARASI KURUMLARA ÇAĞRI

AKP faşizminin Kürtler üzerinde geliştirdiği inkar ve imha savaşına, Rojava işgaline, seçilmişlerin ve parlamenterlerin tutuklanması ile  belediyelere ‘kayyum’ yoluyla darbe yapılarak el konulmasına karşı, başta Türkiye’nin üyesi olduğu Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler olmak üzere, tüm ilgili uluslararası kurum ve güçleri, Erdoğan liderliğindeki faşizme karşı acilen harekete geçmeye ve zaman kaybetmeden Türkiye ye yaptırım uygulamaya çağırıyoruz.”