NAV-DEM, Devrimci Parti ve AvEG-Kon’dan ‘Düsseldorf’ çağrısı

825

NAV-DEM: 4 KASIM’DA ONURLU DURUŞ GÖSTERELİM

Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM), 4 Kasım açıklamasında, “AKP/MHP faşizmine karşı öfkemizi daha da büyütmeliyiz” diyerek, şunları kaydetti:

“4 Kasım 2017 Cumartesi günü yapılacak yürüyüşe güçlü katılırsak gerek Erdoğan diktatörlüğü, gerek AKP-MHP’nin Kürt halkına karşı oluşturdukları Türk milliyetçiliğinin milli mutabakatına, Kürt halkının ulusal birlik ve özgürlük ruhu ile ‘dur’ diyebiliriz. Dolayısıyla Alman devletinin de Kürt halkının kurumlarına yönelik kriminalizasyon politikasından vazgeçmesinde belirleyici etki oluşturabiliriz.

Kürdistan özgürlük mücadelesinin direnişi, halkının ve inançların umudu olması, Rojava’da Demokratik Ulus paradigmasının yaşamsallaşmasına karşı, gericiliğin, statükoculuğun, katliam ve kıyımın temsili olan sömürgeci sistemin tüm çete yapıları, birleşerek, Kürt düşmanı bir blokla ‘yeni bir savaş planı’ devreye koymaya çalışmaktadır. AKP-MHP ve tüm diğer Ergenekoncu, ulusalcı yapılarla yaptıkları ittifakla tüm parçalardaki ve yurt dışındaki halkımızın kazanımlarına karşı çeşitli yöntemlerle saldırılarını devam ettirmektedirler.

Kürdistan ve Türkiye’de halklarımızın mücadelesi yeni bir evreye girmiştir. Tüm inanç kurumları, muhalifler sistemin ötelediği Kürtler, Türkler, Lazlar, Çerkesler, Asuriler, Ermeniler, laikler, kadınlar, gençler, emekçiler, Aleviler, Êzidîler; gün faşizme karşı omuz omuza kesintisiz direnişi yükseltme günüdür. Halklarımızın iradesinin gasp edilmemesi için 4 Kasım 2017 Cumartesi günü Düsseldorf’ta yapılacak yürüyüşe en üst seviyede güçlü katılarak hep beraber özgürlüğü haykırmalıyız.

Avrupa’da yaşayan Kürt halkı başta olmak üzere tüm devrimci, sosyalist, demokratik kesimler, zorbalıklara karşı bu onurlu duruşu sahiplenmeli. Bu sahiplenme namus, onur, yurtseverlik ve devrimci olmanın görevi ve sorumluluğudur.”

DEVRİMCİ PARTİ: DİZ ÇÖKMEYECEĞİMİZİ GÖRSÜNLER

Birleşik Devrimci Parti-Avrupa, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecridin kabul edilemeyeceğini vurgulayarak, “Özellikle son dönemlerde Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın sağlığı konusunda derin endişeler taşımaktayız” dedi.

HDP’lilerin rehin tutulması ve Kürt halkına dönük kirli savaşın hatırlatıldığı açıklamada, “Bu uygulamalar karşısında direnmenin hak olduğunu biliyor ve diz çökmeyeceğimizi tekrar hatırlatıyoruz” mesajı verildi.

Avrupa’nın da suç ortağı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Tüm devrimcileri, demokratları, ilericileri 4 Kasım yürüyüşüne katılmaya çağırıyoruz” denildi.

AvEG-Kon: 4 KASIM’DA BİRLEŞELİM

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) ise “Türk devletiyle ortak sorumlu olan emperyalistler, Kürt halkının Öcalan’ın yaşamı ve sağlık koşullarına ilişkin endişelerinize giderme konusunda sorumlu davranıp adım atmak zorundadır” açıklamasında bulundu.

Kürt halkına, HDP’ye dönük siyasi soykırıma dikkat çekilen açıklamada, “Türkiye, Kürdistan ve Avrupa’da yaşanan antidemokratik uygulamalara, insan hak ihlallerine, faşist hareketin gelişmesine ve demokratik göçmen kurumlarının kriminalize edilmesine karşı sesimizi ve ellerimizi birleştirmek, daha güçlü haykırmak için, devrimci, demokrat, ilerici bütün halkımızı 4 Kasım yürüyüşüne katılmaya çağırıyoruz” denildi.