NAV-DEM: Barışı savunmak için Öcalan’a sahip çıkılmalı

624

Dünya Barış Günü’nü kutlayan NAV-DEM, 2 Eylül’de Düsseldorf’ta düzenlenecek eyleme katılım çağrısında bulundu.

NAV-DEM eş başkanları, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle bugün yazılı bir mesaj yayımladı.

“Birleşmiş Milletler bahçesinde, dünya çocuklarının bağışladıkları bozuk paraların eritilmesi ile yapılan barış çanının üzerinde ‘çok yaşa mutlak barış’ yazar” hatırlatmasıyla başlayan mesajda, şunlar ifade edildi:

‘ÖCALAN BARIŞ ÖNDERİ OLDU’

“Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı’nı başlatan olay olarak kayıtlara geçen Polanya’nın  işgalini hatırlatmak ve barışın karşıtı savaşın ne kadar yıkıcı bir şey olduğunu zihinlerimizde tüm ateşi ile canlı tutmak amacı ile her sene 1 Eylül Dünya Barış Günü olarak kutlanmakta. Özellikle aşırılıklar çağında dünyanın kalıcı barıştan gittikçe uzaklaştığı bugünlerde Kürdistan’da ve tüm Ortadoğu’da barış mücadelesi veren bizler bugünün önemini daha da anlamış durumdayız. Barış ülkemizde özlemle aradığımız ve kalıcı hale getirmek için mücadele ettiğimiz bir amaç olarak temenni ve isteğin ötesinde bir kavram.

Özellikle barış için  gecesini gündüzüne katan bir barış önderi Sayın Öcalan’ın bu konuda gösterdiği çabaların sahibi olarak Kürt halkı için ayrı bir anlamı var. Israrla kan ve savaş isteyenlere karşı, her türlü zulüm ve mutlak kötülüğe karşı mücadele veren Kürt halkı barışın önemini çok iyi biliyor ve barışı her ne olursa olsun savunmaya, bir anlamda insanlığı savunmaya devam ediyor. Bizler, savaş karşısında barışı savunan binlerce saygın önder ve düşünür arasında yerini alan Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’a ve onun düşüncelerine sahip çıkmanın barışı savunmak adına Kürt halkına düşen en önemli görev olduğunu düşünüyoruz.

EYLEME ÇAĞRI

Bu bağlamda barışı savunan bir halk olarak özellikle Almanya ve tüm Avrupa’da yaşayan halkımızın yapılacak tüm eylemlere güçlü katılması oldukça önemlidir. Özellikle barışın en önemli tehdidi olan silahlara karşı, özellikle Rhein Metalin Türkiye halklarına dönük kullanılmak üzere Erdoğan faşizmine hizmet etmek için kuracağı tank fabrikasına karşı 02.09.2017 tarihinde DGB Haus Friedrich-Ebert Str’de (Düsseldorf HBF karşısı) saat 13.00’da yapılacak gösteriye güçlü katılım sağlamaya çağırıyoruz.”