Nancy ve Besançon’da HDP’ye destek eylemleri

1255

AKP/Saray rejiminin Kürtler ve diğer halkların iradesini teslim alma amaçlı operasyonlarına karşı Fransa’nın Lorraine bölgesinin Nancy ile Franche-Comté bölgelerindeki Besançon kentlerinde protesto eylemleri düzenlendi.

Nancy’deki eyleme iktidardaki Sosyalist Parti (PS) milletvekili de katılırken, Besançon’daki çok sayıda sol ve devrimci hareketle ortaklaşa gerçekleştirildi.

NANCY’DE YÜZLERCE KİŞİNİN KATILIMIYLA YÜRÜYÜŞ VE MİTİNG

Fransa’nın Lorraine bölgesindeki Nancy, Saint-Avold ve Metz kentlerinde yaşayan Kürt, Alevi ve Türkiyeli sol derneklerin katılımıyla HDP’ye destek eylemi düzenlendi.

HDP-Nancy’nin çağrısıyla yapılan yürüyüş ve mitinge Demokratik Toplum Merkezi, Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), Alevi Kültür Merkezi, Nurhak Anadolu Kültür Derneği üyelerinin yanı sıra iktidardaki Sosyalist Parti (PS) Milletvekili Chaynesse Khirouni de katıldı.

Nancy kent merkezindeki Place Maginot’da toplanan ve sayıları 350 ila 400 arasında değişen kitlenin katıldığı HDP’ye destek eyleminde bir basın açıklaması okundu.  HDP’nin halkların meclisteki en güçlü temsiliyeti olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Erdoğan’ın diktatörlüğünün önünde engel olarak gördüğü için HDP’yi sindirmek istediği vurgulandı.

Eyleme katılarak destek veren Fransız Sosyalist Parti (PS) Milletvekili Chaynesse Khirouni ise, HDP eşbaşkanları ve milletvekillerine yönelik tutuklamaları kınarken, Ulusal Meclis’te HDP ile dayanışma amacıyla çalışacaklarını söyledi. Khirouni, tutuklanan milletvekilleriyle kardeş vekil ağının kurulması önerisini getireceğini duyurdu.

Açıklamanın ardından kitle yürüyüşe geçti ve kent içindeki yürüyüşten sonra Place Stanislas’da bir miting düzenlendi. Kitle sık sık HDP’yle dayanışma sloganları atarken, Erdoğan ve AKP rejiminin politikalarını lanetledi.

BESANÇON’DA KÜRT VE FRANSIZ HAREKETLERDEN ORTAK EYLEM  

Fransa’nın doğusundaki Doubs iline bağlı Besançon kentinde ise Kürt kadınları, gençleri ve çok sayıda Fransız sol parti ve gençlik örgütlerinin ortak çalışmasıyla HDP’ye destek eylemi düzenlendi.

Besançon kent merkezindeki Place Pasteur’de saat 15.00’te başlayan eylem Kürt Kadın Hareketi ve Kürt gençlerinin yanı sıra Fransız Komünist Partisi (PCF), İşçi Mücadelesi (Lutte ouvriere) gibi sol partiler, Anti-Faşist Federasyon ve Fransız öğrenci derneklerinden AMEB ortaklaşa düzenlendi.

Yoğun yağmur altında gerçekleşen eylemde AKP/Saray rejimi tarafından rehin alınan HDP’li milletvekillerinin isimleri tek tek okundu. HDP’lilerin isimlerinin okunmasıyla kitle hep bir ağızdan Fransızca özgür kalmalarını isteyen sloganlar attı.

Kürt ve Fransız hareketlerinin hazırladığı ortak açıklamanın ardından kitle sloganlar eşliğinde eylemine son verdi.