MSD, Türk devletinin savaş suçlarını açıkladı

93

MSD, Türk devletinin savaş suçlarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, 235 sivilin katledildiği belirtildi ve uluslararası kamuoyuna çağrı yapıldı.

Demokratik Suriye Meclisi (MSD), işgalci Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye halklarına dönük işlediği savaş suçlarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Qamişlo kentindeki Okuma Parkı’nda gerçekleşen basın açıklamasına MSD’ye bağlı kurumların üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.
Katılımcılar, işgalci Türk devlet çeteleri tarafından katledilen Suriye Gelecek Partisi Sekreteri Hevrîn Xelef ile Türk devletinin kullandığı kimyasal silah sonucu yaralananların posterleri taşıdı.
Açıklamada, “17 Ekim günü saat 22.00’da ABD arabuluculuğuyla QSD ve Türk devleti arasında 120 saatlik ateşkes ilan edildi. QSD tarafından ateşkes ilan edilmesine rağmen işgalci Türk devleti Serêkaniyê ve Girê Spî’de saldırılarını durdurmadı. Serêkaniyê’yi kuşatarak yaralıların hastaneye götürülmesine izin vermedi” denildi.

‘TÜRK DEVLETİ 235 SİVİLİ KATLETTİ’

MSD, 9 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye’ye işgal saldırısı başlatan Türk devletinin bölge halkını göçerterek demografik değişim yapmak istediğini belirtti.
Türk devletinin saldırıları sebebiyle aralarında 22 çocuğun da olduğu 235 sivilin şehit düştüğünü hatırlatan MSD, işgalcilerin kentlerde sivil yerleşim alanlarını hedef aldığını ve bölgeyi yoğun bir şekilde bombaladığını aktardı.
Açıklamada şunlar da kaydedildi:
“Şimdiye kadar yaklaşık 300 bin sivil evlerini terk edip göç etmek zorunda kaldı. Türk devletinin saldırılarıyla birlikte uluslararası örgütler tüm personellerini bölgeden çekti. Uluslararası Af Örgütü, 18 Ekim 2019 tarihinde yaptığı açıklamada Türk devletinin savaş suçu işlediğini belirtmişti.
Heyva Sor a Kurd ve Uluslararası Kızılhaç örgütü dün Serêkaniyê kentine gidip yaralıları ve şehitlerin cenazelerini çıkarttı. İnsani koridor olmaması sebebiyle onlarca yaralı halen kentte mahsur bulunuyor.”

İNSANLIK SUÇLARINA İLİŞKİN BELGELER

MSD, Türk devletinin işlediği insanlık suçlarına ilişkin bazı belgeleri de şöyle açıkladı:

“-10 Ekim’de Qamişlo’nun Qidur Beq mahallesinde Sara Husên adlı çocuk Türk ordusu tarafından yapılan topçu atışı sonucu ayaklarını kaybetti.

-10 Ekim’de Qamişlo’nun Qidur Beg mahallesine yapılan top atışı sonucu Sara Husên’in erkek kardeşi Mihemed Yûsiv Husên, şehit düştü.

-15 Ekim’de Serêkaniyê’de Mihemed Hemîd Umer (13) adlı çocuk kullanımı yasak silahla yaralandı.

16 Ekim’de Serêkaniyê’nin Zirganê köyü bombalandı.

-18 Ekim’de Serêkaniyê’nin Mişrafê köyü Türk devletine ait savaş uçakları ile bombalandı. Cenazeler enkazdan çıkarıldı.

-16 Ekim’de Serêkaniyê’de bir çocuk kullanımı yasak olan silahla vurularak yakıldı.

-17 Ekim’de Eyn İsa’ya yakın yerde yapılan bombardıman.”

ÇAĞRILAR

Açıklamada, dünya kamuoyuna, uluslararası devletlere ve bu düşmanlığa karşı duran herkese teşekkür edilirken, uluslararası kamuoyuna ve insan hakları örgütlerine şu çağrı yapıldı:

“-Bu insanlık dışı uygulamalara karşı görevlerini yerine getirsinler ve Türk işgalinin sona ermesi için çalışsınlar.

-Uluslararası güçler geçici ateşkesi takip etmek için bir heyet göndermeli. Türk devletinin işlediği insanlık suçları ve yıkımların yerinde takip edilmesi gerekir.

-Uluslararası Af Örgütü’nün raporunda yayınlanan suçların belgelenmesi için bir heyetin gönderilmesi.

-Katliam sorumlularının, şehit Hevrin Xelef’i, sivillerin ve eylemcileri katledenlerin ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Suçluların ve suçların uluslararası mahkemelere sunulmasını istiyoruz. Suç görüntüleri ve belgeleri basında da yer alıyor.

-Serêkaniyê’de insani koridorun daimi olarak açılması.

-Uluslararası örgütlere çağrımız görevlilerini yeniden göndersinler ve bu görevliler 300 göçmenden sorumlu olsun.”

‘TAMAMEN TEMİZLENENE KADAR…’

MSD, açıklamasının sonunda ise “Savaş cephelerinde işgale karşı direnen kahramanların direnişini selamlıyoruz. Suriye toprakları Türk devletinden tamamen temizleninceye kadar direnişteki kararlılıklarını sürdüreceklerine inanıyoruz” dedi.