Mîhrîcan’ın ilk etabı yalnızca müzik

892

Avrupa’da her yıl düzenlenen Mîhrîcan, bu yıl iki etaba ayrıldı. Yalnızca müzisyenlerin sahne alacağı ilk etap, 13 Mayıs’ta Düsseldorf’ta. Katılmak isteyenler için başvurular ise hala sürüyor.

Mezopotamya Demokratik Kültür ve Sanat Hareketi (TEV-ÇAND) tarafından Avrupa’da her yıl düzenlenen Mîhrîcana Govend û Mûzîka Kurdistanê (Kürdistan Müzik ve Folklor Festivali), bu yıl ‘halk oyunları‘ ve ‘müzik’ olarak iki kısma ayrıldı. Mîhrîcana Mûzîka Kurdistanê (Kürdistan Müzik Festivali), 13 Mayıs’ta Almanya’nın Düsseldorf kentinde gerçekleştirilecek. Festivalde Avrupa’nın birçok şehrinden müzik grubu sahne alacak.

Kürdistan Müzik Festivali’nin organizasyonunda yer alan TEV-ÇAND sanatçıları Hozan Seyitxan, Cewad Merwanî ve ‪Peywan‬ Arjîn, etkinlik hakkında bilgi verdi. Hozan Seyitxan, “Avrupa’da yaşayan Kürt gençleri, hem folklor hem de müzik dalında hünerlerini sergiliyordu. Bu yıl değişikliğe gittik. Müzik ve folklor ayrıştırıldı” dedi.

20’ye yakın grup

Bir gün sürecek müzik festivalinin hazırlıklarının Koma Berxwedan tarafından yürütüldüğünü belirten Seyitxan, “Mihrîcan’a katılacak bütün gruplara katılım koşullarıyla ilgili gerekli bilgiler ulaştırıldı” bilgisini verdi. Hazırlıkların tamamlandığını söyleyen Seyitxan, “Etkinliğe katılmak üzere 20’ye yakın grup başvurmuş durumda. Jüriler de seçilmiş durumda. Onlar da şu anda hazırlıklarını yapıyor” dedi.

Seyitxan, hedeflerinin geçmiş yıllardaki festivallerde ulaşılan müzikal düzeyi aşmak olduğunu kaydetti.

Sadece yarışma değil

Mihrîcan’ı sadece bir yarışma olarak ele almadıklarının, Kürt gençlerinin ve müzik gruplarının daha kaliteli bir düzeye ulaşmasını hedeflediklerinin altını çizen Seyitxan, etkinlikte birinciliği, ikinciliği ve üçüncülüğü alan gruplara ödül ve sertifikalar verileceği bilgisini de paylaşarak ekledi: “Onlara bir şans da tanıyoruz. Örneğin dereceye giren grupları, Uluslararası Kürt Kültür Festivali’ne çıkarmayı planlıyoruz.”

Hala katılabilirsiniz

Festivalde müzik bilgi ve birikimi olan sanatçılardan oluşan beş kişilik jürinin olduğunu söyleyen Seyitxan, başvuru yapmak için hala zaman olduğunu belirterek şu çağrıda bulundu: “Başta Almanya olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinden müzik gruplarının da yarışmaya katılmalarını bekliyoruz. Tertip Komitesi’yle iletişime geçebilir. Katılmak isteyenler, muzikkurdi@hotmail.com üzerinden de bize ulaşabilirler.”

‘Düsseldorf’a bekliyoruz’

“Sanatımıza ve müzik çalışmalarımıza sahip çıkmalıyız” diyen Seyitxan, son olarak şu çağrıda bulundu: “Avrupa’daki potansiyelimizle daha güçlü bir müzik çalışmasını ortaya çıkarmak üzere bütün grupları yapacağımız Mihrîcan’a davet ediyoruz. Ayrıca dostlarımızı, yurtseverlerimizi, demokratları, ilerici dostlarımızı da katılmaya ve izlemeye çağırıyoruz.”

‘Kalite düştü, artırmalıyız’

Organizatörlerden Cewad Mervanî ise Avrupa’da bir milyondan fazla Kürt’ün yaşadığını, bunların da ancak sanat ve kültürleri ile kendilerini koruyabileceğini vurguladı. Mervani, şunları söyledi: “Bir halk kültürüyle vardır. Kendi kültürümüzü yaşatmak için biz de böyle etkinlikler düzenlemekteyiz. Bu çalışmaların devamlılığı için gençlerin kültürel çalışmalara ilgi gösterip katılması önemli. Bu tür etkinlikler, Kürt kültürünün yaşatılması ve büyütülmesine de vesile olacaktır. Kürt Özgürlük Hareketi çıktığından bu yana kültürel çalışmalar sayı olarak büyüdü. Ama son yıllarda kalite düştü. Bu tür etkinliklerle sanat kalitemizi yükseltmeyi de hedefliyoruz.”

Gizli kalmış yetenekler

Bir diğer festival organizatörü Peywan Arjîn ise amaçlarının kolektif çalışmaların gelişmesi olduğunu belirtti ve ekledi: “Halkımıza çağrımız gelip gençlerin yeteneklerini görmeleri ve onlarla bu güzel günü paylaşmalarıdır. Aynı zamanda sanatla ilgisi olan herkesi, 13 Mayıs günü Düsseldorf’ta aramızda görmekten mutluluk duyarız.”

Şehit Mizgin ve Şehit Sefkan anısına yapılacak 13 Mayıs’ta yapılacak festivalin adresi, “Eller Str. 84 40227 Düsseldorf”. Gruplar ve müzisyenler, 12 Mayıs gününe kadar festivale başvuru yapabilir.