Mayıs Şehitleri anıldı: Sayelerinde ilerledik

533

Kürdistanlılar, Freiburg, Bonn ve Mannheim kentlerinde Mayıs Ayı Şehitleri için anma etkinliği düzenledi.

FREIBURG

Almanya’nın Freiburg kentinde yapılan bir etkinlikle Mayıs Ayı Şehitleri anıldı. Freiburg Şehit Aileleri Komisyonu ve Nuda Kadın Meclisi tarafından Freiburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde yapılan etkinliğe 400’e yakın kişi katıldı. HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın da katıldığı etkinlik, bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

KOMAW temsilcisi tarafından açılış konuşması yapılmasının ardından sinevizyon gösterimine geçildi. Ardından HDP’li Sarıyıldız katılımcıları selamlayarak bir konuşma yaptı. Son siyasal süreç ve şehitlerin Kürt Özgürlük Hareketi açısından önemine vurgu yapan Sarıyıldız, mücadelenin en büyük amacının da şehitlerin anısına sahip çıkmak olduğunu belirtti.

Konuşmalardan sonra etkinlik, katılımcılara ikram edilen iftar yemeği ile sona erdi.

BONN

Almanya’nın Bonn kentindeki DTKM’de de Mayıs Ayı Şehitleri anıldı. Avrupa Şehit Aileleri Komitesi’nin yaptığı anmada, komite adına Ahmet Aktaş bir konuşma yaptı.

Aktaş, “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ‘Şehitler benim önderimdir’ dediyse, şehitlerin önemi ortadadır” diyerek, Haki Karer’in fedakar ve örnek kişiliğine dikkati çekti.

Gelinen aşamada özgürlük mücadelesinin şehitler sayesinde çok mesafe katettiğini belirten Aktaş, “Anmalarla sınırlı kalmamalı, onların kazanımlarını sahiplenmeliyiz” dedi.

LUDWIGSHAFEN

Almanya’nın Ludwigshafen kentinde, şehit Çiyager şahsında Mayıs Ayı Şehitleri anısına “Sportif ve Kültürel” bir etkinlik düzenlendi.

Südwest futbol sahasında düzenlenen etkinlik Ciwanên Azad, Jinên Ciwanên Azad ve Amed Spor Mannheim tarafından organize edildi.

Şehit Çiyager futbol turnuvasına katılan 12 futbol takımın sıralaması yapıldıktan sonra karşılaşmalara start verildi.

Etkinliğe katılanlar için piknik alanı oluşturuldu ve çocuklar için faklı oyunlar hazırlandı. Çetin Oraner ve Özden Sever’de anma etkinliğine katılarak şarkılarını halkla birlikte söyledi.

Futbol takımların karşılaşmaları sonucunda FC Kobanî birincilik, FC Amed Spor ikincilik ve Einigkeit (Birlik) takımı üçüncülük kupalarını aldı.

Akşama kadar süren etkinlik kupaların verilmesiyle sonlandırıldı.