Marsilya’da üç günlük çadır eylemi sona erdi

226
ANF Images

Güney Fransa’da yaşayan Kürdistanlılar 19 Ağustos’ta Kürt belediyelerinin gasp edilmesini protesto etmek amacıyla başlattığı çadır eylemi bugün sona erdi.

Üç gündür Marsilya’nın değişik ana caddelerinde Türkiye’de Kürtlere dönük devlet terörünü ve kayyım gaspını teşhir etmek için kurulan enformasyon çadırı bugün Arin Mirkan Kadın Meclisi ile Marsilya-ÇAND komisyonunu öncülüğünde yapılan eylemle sona erdi.

Çadırın kurulduğu meydana Fransızca “Fransa’daki bütün seçilmiş ve demokrat insanları Türkiye’deki faşizme dur demeye çağırıyoruz” ve “Fransız yetkilileri kayyum gaspına karşı tutum almaya ve gasp edilen belediyelerin geri verilmesi için dayanışmaya” yazılı çağıran pankartlar eşliğinde yapılan eylemde bildiri dağıtıldı.

Günlerdir Kürt halkına dönük faşizan saldırlar olduğunu belirten Hozan Menal, yaşanan saldırılar karşısında halkın direndiğini ve kayyum kabul etmediğini söyledi. Kayyum gaspına karşı Marsilya’da yaşayan Kürdistanlıların günlerdir eylemde olduğunu hatırlatan Hozan Menal, AKP/MHP faşizmini teşhir etmek için enformasyon çadırı açtıklarını söyledi.

Yarın Marsilya’da yapılacak merkezi yürüyüş için katılım çağrısında bulunan Marsilya eşbaşkanı Leyla Erzirom ise belediyeleri geri alınana kadar Marsilya’da eylemlerin devam edeceğini söyledi.

Fransız kamuoyuna seslenen Erhan Tarhan, “Gelin hep beraber Türk diktatörlüğüne dur diyelim” çağrısı yaptı.

Gün boyu Kürdistanlıların ziyaret ettiği enformasyon çadırı akşam saatlerine doğru slogan eşliğinde sona erdi.

Güney Fransa’da yaşayan Kürdistanlılar yarın da Marsilya’da kitlesel bir protesto eylemi düzenleyecek. Saat 18:00’de Canebière Meydanında başlayacak yürüyüş tertip komitesi katılım çağrısında bulundu.