Marsilya, Montpellier ve Bielefeld’de işgal protestoları

148
ANF Images

Türk işgal saldırıları Fransa’nın Marsilya ve Montpellier kentleri ile Almanya’nın Bielefeld kentinde düzenlenen eylemlerle protesto edildi.

Marsilya’da Rojava için Kürdistan İslami Topluluğu (CÎK) bir yürüyüş ve miting yapıldı. Cuma namazından çıkan cemaat La Poste meydanına kadar yürüdü. Yürüyüşte CİK ve YPJ/YPG bayrakları taşındı.

Kitle sık sık “Terörist Erdoğan Rojava’dan defol” sloganı attı. Eylemde CÎK adına Mele Necmettin ve Demokratik Toplum Merkezi adına Mehmet Altun konuşmalar yaparak, Cumartesi günü planlana yürüyüşe katılım çağrılarında bulundu.

Montpellier kentinde de aynı amaçla bir eylem düzenlendi. Comedie meydanında yapılan eylemde Türk devletinin Rojava’daki katliamları protesto edildi ve Rojava’ya daha güçlü sahip çıkılması çağrıları yapıldı.

Almanya’nın Bielefeld kentinde ise Kürt gençleri ile çevreci hareket Fridays for Future, ortak bir eylemle Türk işgalini kınadı, Rojava ile dayanışma mesajları verdi. Yaklaşık 200 gencin katıldığı eylemde, işgal saldırılarının hedefinin Rojava’daki ekolojik, demokratik ve kadın özgürlükçü toplum modeli olduğu kaydedildi.