Maraş’tan Roboski’ye Katliamları Unutmadık Unutturmayacağız

556

Maraşta 24 Aralık 1978 tarihinde Kürt Alevilere yönelik devlet eliyle gerçekleşen katliamda resmi rakamlara göre 120 kişi katledildi. Binin üzerinde insan yaralandı. Yine kürt alevilere ait 552 ev ve 290 iş yeri yakıldı. Katliamdan sonra ise maraş merkezde yaşayan alevi kürtlerin % 80 i şehri terk etmek zorunda kaldı.

Maraştan önce gerçekleşen, Koçgiri, Dersim, Çorum, Malatya ve daha sonra Sivas ve Gazi katliamlarında olduğu gibi Devletin türk-islamcı faşist politikaları sonucu yapılmıştır. Devlet eli ile planlanan ve uygulanan bu katliamlar alevi toplumu üzerinde büyük yaralar açmıştır.

Maraş katliamının bilinen katilleri yargılanmadığı gibi, tıpkı Madımak’ta olduğu gibi, adeta ödüllendirilircesine alevileri katleden katiller devlet eliyle meclise taşınmıştır. Türk devletinin 90 yıllık tekçi, ırkçı ve statükocu politikaları Türkiye ve Kürdistanda Osmanlı’dan aldığı gelenekle, Türk islam olmayan başta kürtler ve alevi toplumu olmak üzere bütün inanç ve kimliklere yönelik katliamcı ve soykırımcı politikalarını bugün AKP-MHP faşizmi ile sürdürmektedir.

Maraş’ta ki katliamın ardından coğrafyanın demografik yapısını bozmaya dönük kültürel soykırım politkaları devreye sokulmuştur. Maraş şehir merkezi ve Kürt alevi ilçeler ve köyler göç ettirilmiştir. Bu soykırım politikası 78’den buyana Maraş üzerinde hala devam etmektedir. 90’lı yıllarda Kürdistan’daki savaşla birlikte metropollere göç ettirilenlerde dahil yoğunluklu olarak Avrupa’ya göç etmişlerdir.

Devletin kürdistandaki katliamları Kürt kızılbaş coğrafyasında asimilasyon ve demografik yapıyı bozmaya dönük planları 78 den sonra, Sur ve Cizre’deki öz yönetim direnişleri ile eş zamanlı Maraş terolarda işid kampı ile devreye konulmuştur. AKP-MHP faşizmi iktidarları boyunca aleviler üzerinden yürüttükleri soykırımcı politikaları 15 temmuz darbesinden sonra daha da vahşi bir politikaya dönüşmüştür.

Bir süre önce Malatya’da Kürt alevilerinin evlerinin işaretlenmesi adeta maraşın provası idi. Akp-mhp faşizmi seküler yaşam üzerinde alevilere dönük politikalarını sistematik bir hale getirerek alevi toplumu üzerinde korku psikolojisini ve aleviliği islamlaştırma çabaları ile inancı bitirmeye calışıyor.

Her yıl Roboski’den Maraş’a katliamları unutma unutturma şiarı ile Avrupa’da yapılan anma, protesto yürüyüş ve mitinglerine bu yıl Strasbourg’daki merkezi eylemle dahada güçlendirerek Roboski ve Maraş’ın hesabını sormalıyız.

KCDK-E olarak Maraş girişiminin Maraş Katliamının 40. yıldönümünde 16 Aralık’ta Strasburg’da yapacağı merkezi yürüyüş ve mitinge Avrupa’da yaşayan halkımızı ve dostlarımızı katılmaya çağırıyoruz

KCDK-E Eş Başkanlık Divanı

15 Aralık 2017 / Belçika