Maraş Girişimi ilk kongresini yaptı

741

Maraş Girişimi, Frankfurt’ta kongresini yaptı.

Maraşlıların bir çevre hareketi olarak oluşturduğu, daha sonları bölgede yaşayanların sorunlarını irdeleyen ve aynı zamanda Maraş Katliamı’nı aydınlatmaya dönük çalışmalar yapan Maraş Girişimi dernekleşme sürecinde 1. Olağan Kongresini gerçekleştirdi.

Almanya’nın Frankfurt kentinde Titus-Forum’da gerçekleşen kongreye yazar, sanatçı, siyasetçilerin yanında birçok Maraşlı katıldı.

Kongre Sivas ve Çorum’da yaşamını yitiren canların anısına saygı duruşu ile başladı. Ardından Maraş Girişimi eş başkanları Elif Sonzamancı ve Mehmet Üstek birer açılış konuşması yaptı. Üstek, örgütlenmede eksiklikler yaşansa da önemli bir adımın atıldığını söyledi.

‘KATLİAMDAN SONRA ÖNEMLİ ORANDA GÖÇ YAŞANDI’

Ardından söz alan Sonzamancı Maraş’ın tarihte birçok kültürün, inancın barındığı bir şehir olduğunu fakat günümüzde soykırım politikalarından dolayı bölgenin boşaltıdığını belirterek, şöyle dedi: “Ermenilerin katlinin ardından, Maraş’ta Kürtlere, Alevilere uygulanan katliamlar ve göçertme politikaları ile bölge boşaltıldı. Cumhuriyet politikaları ile doruğa ulaşan, inkar ve imha siyasetinden nasibini alan Maraş, katliam sonrası, yurt dışına önemli oranda göç verdi. Göçün ardından hem Maraş’ta, hem de yurt dışında yaşayan Maraşlılarda bir kültür dejenerasyonu başladı. Kendine olan yabancılaşma süreci, katliamdan sonra daha da hızlandı. Özellikle katliamın ardından uygulanan politikalar sonucu, toplumuna ve kültürüne yabancı kuşaklar yetişti.”

Avukat İbrahim Sinemillioğlu’nun, “Hiç Maraşlıyım demezdim. Elbistanlıyım derdim. Katliamdan sonra Maraşlıyım dedim” sözlerini hatırlatan Sonzamancı, “Kültürler bileşkesi Maraş’ı katliamcı zihniyete emanet ettik” vurgusunu yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından divan seçildi. Daha sonra söz alan Mehmet Demir, Maraş Girişimi’nin hiçbir örgütün alternatifi olmadığını dile getirerek, köy köy organizasyonlar yapmak gerektiğine vurgu yaptı. Sivas’ta iç ve dış göçlerle birlikte 720 bin kişinin, Maraş’ta ise 650 bin kişinin göç ettiğine dikkat çeken Demir, “Toplumsal dinamikleri ile parça parça oynanarak bir soykırım politikası uygulandı” dedi.

‘MARAŞ HEP YEŞERİYOR’

Ardından eski Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Kemal Bülbül bir konuşma yaptı. Bülbül, “Maraş merkezde meydana gelen katliam sadece insani soykırım değil, Maraş toplumuna ait ne varsa tümüne uygulanan bir soykırım politikasıdır. Maraş katliamı ile bir taşla birkaç kuş vurmak istediler. Maraş dipten tıraşlanmış bir çimen gibi ne yaparlarsa yapsınlar yeşermiş” dedi. Maraş Katliamı anması yapılırken Maraş Girişimi’nin daha aktif ve yol gösterici olması gerektiğini kaydeden Bülbül, “Maraş’ta kayıp mezarlar var. Ancak 5 tane mezar bulabildik. Bugün aynı zamanda Madımak Katliamı’nın yıl dönümü. Bu katliamının birbirinden farkı yok. Hallacı Mansur’dan günümüze devam ediyor bu yakma kültürü” diye konuştu.

KCD-E Eş Başkanı Fatoş Göksungur ise geçmişe takılı kalmadan, geleceğe bakarak katledilenlerin anıları ile mücadele yürütmek gerektiğini söyledi. Göksungur, ’93’te insan yakan zihniyetin Sur’da, Cizre’de katliam yapan zihniyetle aynı olduğunu dile getirdi.

‘TÜM MARAŞLILARI BİR ARAYA TOPLAMALIYIZ’

FEDA adına konuşan Mehmet Sürmeli de, “Bu katliamı yapanlardan hesap sormak gerekiyor” diyerek, Maraş Girişimi’nin bütün Maraşlıları bir araya toplaması gerektiğini kaydetti.

Paris Pazarcık Halkevi Kurucu Üyesi Mustafa Bünül ise şu noktalara değindi:

“Katliamdan sonra Avrupa’ya çıktık, ama daha sonra beyaz bir katliamdan geçeceğimizi bilmiyorduk. Avrupa’daki Maraşlılar hâlâ travma yaşıyor. Vahim bir durum yaşıyoruz. Paris’te 10 binlerce Elbistan ve Pazarcıklı var. Bu bölge halkının örgütlenmesi gerekiyor. Kültürünü yaşaması gerekiyor.”

Pir Hüseyin Bildik, Alevi öğretisinin kul olmayı reddettiğini belirterek, “Hak demek adalet ve vicdandır. O nuru kendi kutsal ocaklarımızda uyandırdık. Ocaklar ilimin hakkın ve hakkikatın dile geldiği yerlerdir. İnsanlığa yol gösteren, sevgi ve hoşgörü öğreten bir inançtır Alevi inancı. Dün Kerbala’da kafa kesenler ile, bugün kafa kesenlerin hiçbir farkı yoktur. Biz Aleviler ise gerçekler devrine ‘hu’ dedik. Hangi ümmetten olursan ol insanı insan olarak gördük. Onun için bizi katlettiler” şeklinde konuştu.

‘DAHA VERİMLİ ÇALIŞMALAR ORTAYA KOYMALIYIZ’

Kongreye HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ise şu mesajı gönderdi:

“Kongrenizin özellikle 2 Temmuz Sivas Madımak Katliamı’nın yıl dönümüne denk getirilmiş olmasını ayrıca önemsediğimi belirtmek isterim. Egemenler, baskıcı, inkarcı ve asimilasyoncu politikalarını uygularken, tarihler konusuna çok sistematik bir şekilde yaklaşıyorken, sizlerin de kongremizi 2 Temmuz denk getirmiş olmanızın, Alevi mücadelesinin direnci ve bilincine hizmet etmesini umuyorum.

Maraş Girişimi olarak 2014 yılından bu yanan bölgemiz için yürütmüş olduğu çalışmaları yakınen takip etmeye çalıştığım, takdir ettiğim ve olanaklarım el verdiğince destek sunmak istediğimi bilmenizi isterim. Girişimin şu ana kadar yürütmüş olduğu çalışmalarınızın bu kongre ile birlikte ivme kazanarak bölgemiz açısından daha ciddi ve verimli çalışmalar ortaya koyacağı umuduyla hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.”

10 KİŞİLİK YÖNETİM SEÇİLDİ

Kongreye birçok köy derneği de mesaj sundu.

Kongrede 10 kişilik yeni bir yönetim seçildi. Yönetim önümüzdeki günlerde belirlenen tarihte toplanarak görev dağılımı yapacak.

Kongrede ayrıca bir yıllık süreç içerisinde örgütlenerek Maraş Dernekleri Federasyonu şeklinde örgütlenme kararı da alındı.