Mannheim ve Duisburg’da halk toplantısı

1409

Almanya’nın Mannheim Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin ele alındığı bir panel düzenlendi. Duisburg’da ise düzenlenen halk toplantıları ile şehit anmaları yapıldı, Türk devletinin soykırımcı politikaları kınandı.

 

MANNEHIEM

Almanya’nın Mannheim kentinde de Kürt Toplum Merkezi’nde bir panel düzenlendi. Öcalan’a yönelik tecride ilişkin düzenlenen panele kentteki çok sayıda sivil toplum örgütleri temsilcileri, gençler ve Kürdistanlılar katıldı. Panelde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatı Şinasi Tur da bir konuşma yaptı.

Öcalan ile avukatlarının 5 yıldır görüştürülmediğine dikkat çeken Tur, Kürt Halk Önderi’nin sağlık koşullarına ilişkin de bilgilendirme yaptı. Tecridin hem Kürdistan hem de Ortadoğu’daki değişimlerin önünü almayı amaçladığını vurgulayan Tur, Sayın Öcalan’ın daha önce darbe mekaniğine dikkat çektiği ve bu konuda ciddi uyarılar yaptığı hatırlatıldı.

Sayın Öcalan’ın en son Mehmet Öcalan ile yaptığı görüşmede, AKP’nin ciddi olması halinde, sorunun 6 ayda çözebileceklerini yönündeki sözleri hatırlatılırken, AKP’nin daha fazla savaş ve daha fazla kanın akmasını tercih ettiği vurgulandı.

DUİSBURG

Almanya’nın Duisburg kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde halk toplantısı düzenlendi. Yüzlerce kişinin katıldığı halk toplantısında DDKTM Eş Başkanı Musur Aslan açılış konuşması yaptı. Toplantı başta Bese Tolhildan (Aysel Kurupınar) ve Şehit Mazlum (Şahin Kobanê) anmalarıyla devam etti.

HDP Van milletvekili Tuba Hezel de bir konuşma yaptı. Türk devletinin Kürtlere karşı topyekün bir saldırı içinde olduğunu söyledi. Türkiye’nin darbe girişiminden sonra insan haklarını ayaklar altına aldığını da söyleyen Hezer, “Kürt halkına ve muhaliflere karşı büyük bir imha sürecini devreye koydu” dedi.