Lozan’da Şırnak’la dayanışma etkinliği

438
ANF Images

İsveçre’nin Lozan kentinde Şırnak ile dayanışma etkinliği düzenlendi. Etkinlikte kadın tutsakların Şırnak’la dayanışma amacıyla yaptığı resimler sergilendi ve yapılması planlanan 1100 konut projesi tanıtıldı.

Heyvasor İsviçre ve Bihevre kurumunun, La Fraternité salonunda düzenlediği etkinliğe, İsviçreli dost kurumların ve örgütlerin katıldığı etkinliğe Cizre’deki vahşet bodrumlarının canlı tanıkları olan Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Metin Fındık da katıldı.

Heyva Sor a Kurdistanê adına yapılan açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik, İsviçreli sanatçı Samy’nin müzik dinletisiyle devam etti. Daha sonra 1100 konut projesi hazırlanan slayt gösterimiyle tanıtıldı. Cizre bodrumlarında ki yaşatılan vahşet de hazırlanan sinevizyon gösterildi.

FINDIK: CİZRE KATLİAMI ANLATMAKLA BİTMEZ

Cizre bodrumlarında yaşanan katliamın canlı tanığı olan Metin Fındık konuşmasına, “Türk devletinin Cizre’de yaptığı vahşet ve yıkımı ne kadar anlatırsak anlatalım hep eksik kalıyoruz” diyerek başladı.

Cizre’nin 10 binden fazla asker ve polisle kuşatıldığını hatırlatan Fındık, sözlerine şöyle devam etti: “Sri Lanka modelini hep duyardık, Kürdistan’da Sri Lanka modelinin benzeri bir katliam yapıldı. Yaşatılan katliamın boyutunu anlatmaya dilimiz varmıyor. Bu insanlar hepimiz adına, insanlık onuru adına direndiler. Bizler için canını ortaya koyup direnen bu insanlara karşı dayanışmayı büyütmek en büyük hedefimiz olmalı” diyerek, herkesi gerçekleştirilen katliamlara karşı evlerinden yurtlarından olan insanlara destek olmaya çağırdı.

SARIYILDIZ: CİZRE’DE SAVAÇ SUÇU İŞLENDİ

HDP’li Faysal Sarıyıldız da “Türk devleti Cizre’de insanlık ve savaş suçunun en ağırını işlemiştir. Kürdistan’da yaşatılan bu katliam karşısında ben insanım diyen herkes sorumluluk almak zorundadır. Bu katliam sadece Kürt halkına değil tüm insani değerlere, insanlık onuruna karşı yapılmıştır” dedi.

Özgür Genç Kadın Hareketi’nin Şırnak, Mardin ve Bakırköy cezaevlerindeki tutsak kadınların Şırnak’la dayanışma amaçlı yaptığı resimlerin sergilenmesinin ardından etkinlik sonlandırıldı.