Londra’da Öcalan’a özgürlük eylemi

896

Yüzlerce eylemci Londra’nın en ünlü meydanlarından olan Trafalgar Square’de Öcalan’a özgürlük’ şiarıyla bir araya geldi. Kürt halk önderi Abdullah Öcalan posterleri ve PKK, KCK, YPG bayrakları taşıyan kalabalık, sık sık “Öcalan’a Özgürlük”, “İmralı cezaevi kapatılsın” sloganlarını attı.

SABRIMIZ KALMADI!

Trafalgar meydanında yapılan konuşmalarda Kürt halk önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kınanırken, bir yıldan fazladır devam eden görüş yasağının derhal kaldırılıp ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesi çağrısı yapıldı. Britanya Kürt Halk Meclisi adına yapılan açıklamada, artık Kürt halkının sabrının kalmadığı ifade edilerek, Türk devletinin çığlıklarımıza kulak kapatmaya devam etmesi telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabileceği uyarısı yaptı.

TECRİT İNSANLIK DIŞI

Eyleme katılan insan hakları savunucusu ve papaz Joe Ryan bir konuşma yaparak şunları söyledi: “Bir süre önce bir delegasyonla beraber Abdullah Öcalan ile görüşme talebinde bulunduk. Ancak bu talebimiz Türk devleti tarafından reddedildi. Bu yönlü çalışmalarımıza ve eylemlerimize devam edeceğiz. Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit koşulları insanlık dışı olup kesinlikle kabullenebileceğimiz bir şey değildir. Katolik kilisesi papazı, bir insan hakları savunucusu ve Kürtler gibi aynı süreçlerden geçmiş bir İrlandalı olarak Kürt halkıyla dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğim. Kürt lider Abdullah Öcalan özgür olana kadar eylemlerimize devam edeceğiz.”

BRİTANYA DEVLETİ KÜRT HALKININ TALEPLERİNE KULAK VERMELİ

Bir süre önce ‘Öcalan’a Özgürlük’ kampanyası başlatan Britanya’nın en büyük sendikası Unite the Union’dan Steve Turner Öcalan’ın özgürlüğünün önemine değindi. Türk devletinin Kürt halkına yönelik saldırılarını derhal durdurması çağrısı yapan Steve Turner ‘Öcalan’a Özgürlük’ sözüyle konuşmasını sonlandırdı.

Trafalgar meydanında bir saat devam eden mini mitingden sonra kitle yürüyüşe geçti. Pazar günü olması ve havanından güneşli olmasından kaynaklı kalabalık olan Londra merkezinde yürüyüş boyunca bildiriler dağıtıldı. BBC binası önüne varan kitle adına Mark Campbell ve Ercan Akbal birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmalar ardından eylem sona erdi.

POLİSTEN FAŞİST HAREKET

Yürüyüş devam ederken görevli bir polisin bir kadın eylemciye dönük şiddet içeren hareketi kısa süreli gerginliğe yol açtı. Görevli eylemciyi kitlenin önünden yürürken polis sert bir şekilde kolundan tutarak yolun kenarına çekti. Polisin bu hareketi üzerine bazı eylemciler polise sert tepki gösterdi. Davranışını yanlış bulup tepki gösteren eylemcilere, ‘burası benim ülkem, neyin yalnış neyin doğru olduğunu bana söyleyemezsiniz’ şeklinde ırkçı cevap veren polis memuru tepkilerin daha da artmasına neden oldu. Eylem bitiminde orada bulunan diğer polisler tarafından yaşanan olay ile ilgili tutanak tutuldu.